Dostluk (3. Bölüm)

Dostluk için ilk yazdığım yazıya bu linkten ulaşabilirsiniz.http://xn--gndemarivi-9db80j.com/gundemarsivi.com/golgeler-2-dostluk/

Dostluk (2.Bölüm) için ilk yazdığım yazıya bu linkten ulaşabilirsiniz.http://xn--gndemarivi-9db80j.com/gundemarsivi.com/dostluk-2-bolum/

“Dostluk” adlı hikayemizin üçüncü bölümü, keyifli okumalar.

Büyük bir kalabalık vardı cenaze merasiminde, çevresinde çok sevilen bir iş adamı olduğu için sanırım. Zincirlikuyu’da aile kabrine defnedilmişti bütün aile. Mustafa halasının yanında küçücük kalmış bir yandan olanları anlamaya çalışıyor, bir yandan ağlıyordu, bütün ailesini o elim kazada kaybetmişti, şaşkın ve soran gözlerle halasının yanında dikiliyordu öylece, yanlarında götürmedikleri için hayatta kaldığının farkında değildi. Yıllar sonra anlayacaktı her şeyi ama şimdi ağlıyordu sadece.

Sıraç uzun yıllar görüşmeye devam etti Mustafa ve halası ile. Kadıncağız çok yaşlandığı için kızının yanına İzmir’e yerleşene kadar devam etti ziyaretleri, vefalı insandır her dertlerine yetişmeye çalıştı Sıraç, offf neyse.

Bizim oğlan kabullenemedi Sevgi’nin ölümünü, çok sarsıldı, dağıldı, ne yapsak kar etmedi. Kaç gece mezarlıktan topladım zorla, kaç gece sabahladı, o soğuk mezarın başında, yağmur kar demeden, az hasta olmadı o soğuk mezarlıkta sabahlamaktan. Bitmek bilmeyen baş ağrıları oradan kalmadır. Kaç kez kendini öldürmek istedi de son anda hastaneye yetiştirdim. Uzun yıllar boşlukta yaşadı ne yaptığını bilmeden. Her tanıştığı kadında Sevgi’sinin izlerini aradı, her defasında hüsrana uğradı. Bu gudubetle de  “Sevgi gibi gülümsemesi var “ diye evlendi. Yapma dedik dinletemedik, dürüstlük bizim oğlanın mayasında var, “ evlendiğin insana bütün sırlarını anlatmalısın başkasından duymamalı” derdi, anlattı büyük aşkını nasıl kaybettiğini, şu gülümseme meselesini gizleyerek. O gün bitmeyecek kıskançlık ateşinin de fitilini ateşlediğini o da bilmiyordu. Hayatta olsa bu kadar kıskanırmıydı? Bilmiyorum ama çok kıskandı Şermin, hayatta bile olmayan, mezardaki rakibesini. Belki çatacağı bir muhatap, bulamadığı içindi bütün hırçınlığı, kafasının nasıl çalıştığını anlamak imkânsız. Hiç anlamadı Sıraç’ı, hiç anlamaya çalışmadı, bu sebeple hiç tam olamadılar, bizimki ne kadar uğraşsa da, her defasında duvara çarptı.

Polis memurunun adımı bağıran duygusuz soğuk sesiyle kendime geldim, gözlerim istemsiz saate gitti tam iki saat olmuş, tam iki saattir bekliyormuşum bu gri koridorda.

Şermin’i tutukladılar, gizlice ve yavaş yavaş Sıraç’ı zehirliyormuş, rahmetlinin böbrek ağrısı için doktora gittiğinde yapılan kan tahlilinde ortaya çıkmış, vücudundaki zehir, doktoru bir anlam verememiş ama Sıraç anlamıştı olan biteni, zaten sürekli yorgun olmaktan, halsizlikten şikâyet ederdi,  son tartışmaları da bu yüzden çıkmış. Çocuklar o akşam yardıma koştuklarında Sıraç’ın elinde sıkıca tutuğu tahlil sonuçları varmış, son bir gayret adımı söyleyip vermiş. Uzun süre hiçbir şey anlamadım, bana neden tahlil sonuçlarını vermek istesin ki, diye düşünüp durdum. Sonra tahlili yaptıran doktora gitmeyi akıl edince, anladım olup biteni, sonrası çorap söküğü gibi geldi. Hırsının, kıskançlığının, yaptığı kötülüğün bedelini hapiste çürüyerek verecekti artık. Bana beslediği kini gözlerinden okuyabiliyordum. Bense nasıl bu kadar aptal olabildiğimize inanamıyordum, olan olmuş Sıraç zehirden değil ama kalp krizinden ölmüştü. İçimden koca bir parça kopmuş hissediyordum, hayattaki gerçek anlamda ki tek dostumu kaybetmiştim, olan buydu! Eşimi ve çocuklarımı kaybettiğimden beri böyle bir acı yaşamadım, hayatımda ki tek dost gölgelere karışıp gitti.

Uyanmış sabah mahmurluğu ile yatak keyfi yapıyorum, nedense hiç kalkasım yok. Gizlenmeye çalışarak, sessiz yaklaşan minnak kuzum, “böööhhhh” diyerek atlıyor yatakta üzerime. Sabahlarımın neşesi, mis kokan saçları yüzümde, tüm gücüyle beni gıdıklamaya çalışıyor, yalandan gıdıklanır gibi yapıyorum ama anlıyor cin gibi, içime çeke çeke kokluyorum kızımın mis kokan saçlarını, yanaklarına, gıdığına onlarca öpücük kondurarak sarılıp gıdıklıyorum, bütün evi dolduruyor çocuk kahkahaları, çok geçmeden ablası katılıyor aramıza “bensiz boğuş boğuş yapılıyor haa “diyerek. İlk göz ağrım kalp sızım, sayamadıklarım, ciğerimin parçası yavrum. İkili saldırı altındayım şimdi, fena gıdıklıyorlar ama hiç gıdıklanmam, kuzuların hatırına sanki gıdıklanıyor gibi yapmam gerekliymiş, annelerinin talimatı böyle. Alt alta üst üste temiz bir 15 dk. boğuşmadan sonra fırçayı yiyoruz büyük şeften. “yahu bari masayı hazırlayın haydi”

Cuma akşamdan yola çıktık hep beraber, tarih 9 Ekim 2015. Ankara’ya gidiyoruz “Barış Mitingi” var. Dostlar bekliyor orada, hepimiz heyecan ve neşe içindeyiz.

Ankara tren garı önünde buluşup Sıhhiye’ye doğru topluca yürüyeceğiz. Saat Dokuz da garın önünde, hepsi ailece görüştüğümüz emekçi dostlarla buluştuk, kalabalık yavaş yavaş çoğalıyor, davul, zurna sesleri, çeşitli ideolojik sloganlara karışıyor, hepsinin arasından çocuk sesleri yükseliyor, neşeyle insanlar halay çekip türküler söylüyor. Bizde kalabalık arasına karışıp, kah halay çekerek, kah türküler söyleyerek ilerliyoruz. Güneşli pırıl pırıl bir hava var, güzel hava insanların ruhuna da yansımış olacak ki herkes de bir değişik coşku göze çarpıyor. Hiç birbirini tanımayan insanlar, bir birine selam veriyor, birlikte halay çekiyor, şenliği andıran bir hava hakim meydanda, neşeli, coşkulu bir kalabalık var. İçimde beni huzursuz eden bir sıkıntı dolaşıyor, ruh halim bu coşkulu kalabalığa hiç uyum sağlamıyor olsa da, oyunbozanlık yapmadan gülümsemeye çalışıyorum.

Belli belirsiz iki karanlık gölge geçip gidiyor yüreğimin üzerinden, sonra çok küçük aralıklarla iki gürültü kopuyor kulakları sağır eden, ilki uzaktan, ikincisi çok yakınımızdan, sarsılıp basınçla yere yığılıyorum, sağır oluyor kulaklarım, felç oluyor sanki tepeden tırnağa tüm bedenim, bacaklarım beni taşımıyor, kollarım sanki bana ait değil hiçbir emrimi yerine getirmiyorlar. Sonra, sonra karanlık, kan kırmızı bir karanlık.

Beyaz, parlak ışıklar içinde yürüyorum, elimi uzatsam elinden tutacağım, beyaz elbiseleri içinde kızlarım ve eşim yürüyorlar önüm sıra, ben, ben yetişemiyorum tutamıyorum kızımın elini, sanki yürüdükçe uzaklaşıyorum, koşuyor, koşuyorum bütün gücümle, kızıla kesiyor her yer, parlak kan kırmızısı. Peşimden gölgeler geçiyor, her biri kara değil kan kıpkırmızısı gölgeler, kayboluyor kuzularım, eşim, yoklar! Boğazımda kocaman bir yumru, olduğum yerde kalıyorum kurşun gibi ağır. Şimdi önümde yürümüyor kimse. Sadece kan kırmızı gölgeler var kulakları tırmalayan, nağmeli fısıltılar çıkararak dolaşıyorlar etrafımda, ürperiyorum her defasında içimden geçerken gölgeler, her biri, kan kokuyor, duman kokuyor, yanık et kokuyor. Acı acı siren sesleri geliyor, ayırt etmek çok zor, yakın mı, uzak mı? Düş mü, gerçek mi? Artık gücüm yok!  Direnemiyorum gölgelere, kaplıyorlar her yanımı, kızıl kırmızı, fısıltılar arasında. Teslim olmuşluğumla bırakıyorum kendimi o kızıl karanlığın kucağına.

“Tarih 10 Ekim 2015  Ankara Garı’nda sabah saat 10.04’te 3 saniye arayla 2 canlı bomba kendini patlattı. Ortalığın kan gölüne döndüğü patlamalarda 95 kişi hayatını kaybederken, 48’i ağır 246 kişi ise yaralandı. Patlamanın ardından ceset parçaları 3 kilometrelik alana yayıldı. 5 bine yakın kişi patlamanın ardından adeta şok yaşadı.  95 ölü, 48’i ağır 246 yaralı.”

Böyle yazacaktı ertesi gün çıkan gazeteler, baş sayfalarından, ölen ve yaralananların isimleri, sayfalara sığmayacak, küçük puntolarla yazılacaktı, yaşları yazılmadan. Ölenler sayı ile anılacak, isimleri hatırlanmayacaktı bir zaman sonra, sadece sevenleri hatırlayıp, kederlenecekti. Zaten hep böyle olmamışmıydı? Sayılarla üzülüp ya da üzülmemeye karar veriliyor, üç beş kişiyse “neyse bari” denilip, onlarla ifade edilen sayılara ise, üzülüyor toplum bir süre. Oysa bir can bile kıymetliyken, sevenlerine.

Aylarca hastanede yatmıştım, günlerce kendimi bilmeden geçip gitmişti. Başucumda hep Sıraç vardı, kimsesiz kaldığımı bilmeden geçmişti haftalar. Çok kan kaybetmiş, ağır yaralanmıştım, bir dizi ameliyat geçirmiş ve sol böbreğim ile ciğerimin bir bölümüne veda etmiştim, böyle söylüyordu doktorlar başka çareleri olmadığını ilave ederek. Hayatta kalmam mucizeymiş. Kızlarımı her sorduğumda, eşimi her sorduğumda, onlarında hastanede olduklarını, yanıma gelemediklerini, söylüyordu Sıraç bakışlarını kaçırarak. İçten içe bilmeme rağmen, yalan da olsa inanmak istiyordum bu yalana.

Yan yana yatıyordu, ömrümün sebepleri, Zindan Arkası Mezarlığında. Çiçekler açmış, toprağın altındaydılar, üzerlerinde örtü gibi, sardunyalar, begonyalar, rengârenk yalancı papatyalar vardı. Yaydıkları kokularını alıyordum, kızım kokuyordu, hayat arkadaşım kokuyordu her biri. Sıraç kendi elleriyle ekmiş, sulamış, havalandırmıştı toprağını ve emaneti bana teslim ediyordu.

Sürecek….

Murat AYDIN

Bir Cevap Yazın Ya Da Yorumda Bulunun