Tom ve Jerry

 Bir fare ile bir kedinin kapışmasını izlemek insanların çok ilgisini çekmişti, hatta hala arada televizyonda kanal değiştirirken bir kanalda bu çizgi film çıksa, benim gibi nice seyircisi de olacaktır.

Evin gıdalarından beslenen Jerry, Tom’un baş belasıdır. Hep bir olayda bir bölüm işlenirken, Tom’un Jerry’i avlamak için yaptığı planlarda ise genelde başarılı olamaz. Çok sert ve abartılı şakalar yapan Jerry’e karşı Tom, evdeki tüm gereçleri silah potansiyelinde kullanır.

Mücadele edebilen her canlının ilk savaşı hayatta kalmaktır, bu sebeple bu çizgi filmi izlerken bir kısmımız Jerry’yi tutar. Hep kaybedip, bu hayatta ofsaytım diyenler de belki Tom’cudur. Sahi neye göre bizler izlerken taraf tutarak izledik, bu konuda hatırladığım ben Jerry’i severken kız kardeşim Tom’cuydu.

Jerry, koşullara uygun her yerde kendisine yuva kurabiliyordu. Tek bir arzusu vardı, rahatça yaşamak. Hiçbir sorumluluğu yoktu ve kaybetmekten korktuğu hiçbir şey de yoktu. Tom’un görevi ise Jerry’i yakalamaktı ve bu görevini yerine getirirken evdeki zarar gören tüm maddeleri de tamir etmek ya da ortadan kaldırmak zorundaydı. Evine zarar gelirse, yaşadığı atmosferden olma korkusu yaşıyordu, bu yüzden eve zarar gelmemeliydi, fakat çokça da evdeki eşyalara zarar gelirdi… Evdeki tüm eşyalar savaş malzemesi olabilecek potansiyele sahipti. Çizgi filmde asla yaralanmalarda kan gibi göstergelere yer verilmemişti. Biri evde yaşamak için sorumlu yaşamak zorundayken, diğeri ise her yerde sorumsuzca yuva kurabilerek yaşayabiliyordu.

Tom güçlü bir kediydi ve Jerry’den hayli büyük, Jerry ise küçük ama akıllı bir fare. Tom’da Jerry kadar en az zekiydi, ama alıngan ve sinirli yapısıyla da sakarlıkla da birleşince çoğunlukla kaybederdi. Ne kadar kaybetse de Tom, yılmadan Jerry’i yakalamak için plan yapıyordu. Jerry ise, Tom’u bezdirmek için uğraşırdı. Aslına bakarsanız, ikisi de hayatta kalma savaşı veriyordu. İkisi de birlikte yaşamaya alışmış, itiraf edemedikleri bir dostluk da derindeydi, aksi halde nasıl açıklanır bazı zamanlar birbirlerine yardımları.  Jerry özgürdü ve çok zeki olduğundan kurnazca fırsatları kolladığı içinse genelde kazanırdı. Tom güvenilir bir mavi Rus kedisiyken, Jerry normal kahverengi bir faredir. 

Çizgi film diyalogsuz olduğu için odağın daha da etki ve tepkide toplanmasına sebep olmuştur diye düşünüyorum. Çizgi filmin finalinde iki kafadar birlikte tren raylarında intihar ediyordu. buradan ne çıkarmalıyız diye düşünüyorum?

Toplumumuzda kedi ve fare kapışmasında kimler, bu çizgi filmin realitede baş rollerini paylaşıp kapışıyor (oynuyor)? 

Twitter ekibimizle geçmişte yaptığımız Çizgi Filmler üzerine bilgi aktarımı yaptığımız başlığı da bu yazıya eklemek istedim.

Bir cevap yazın ya da yorumda bulunun