Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır.

        Komşuluk deyince sizin aklınıza ilk ne geliyor? Komşular “olmayanı oldurandır”. Yani, sizce de öyle değil mi? Mesela eve geldiniz, yemeği hazırladınız, tüm ev halkı toplanıp masaya oturdu, mis gibi yemeklerle dolu masa, ama o da ne bir şeyler eksik! Baharatlar yok! Baharat olmazsa olmazdır. Ne yazık ki saat geç olduğu için bakkal, market kapalı. İşte tam bu noktada devreye komşular girer. Fincanla gidilen komşu evinden peçetede istediğiniz istemediğiniz çeşit baharatla mutlu mesut dönülür.

        Siz hiç komşunuzdan yardım istediniz mi? Babam, eskiden yaşadıkları komşuluk ilişkilerini anlatıyor bazen. Çok güzel şeyler anlatıyor, şimdi öyle komşuluk yok. O zamanlar yaşam biçimiymiş yardımlaşma varmış, sokakta oyun varmış, bu gün neden yok?

       Bugün artık çok azalmış, biz sadece yazlıktayken yaşayabiliyoruz, bir sürü komşu bir sürü arkadaş var çok güzel. Siz hayata karşı sosyal misiniz? Komşularınızdan yardım istiyor musunuz? Dünyadaki insanların, ne kadarı komşuluk ilişkisi içinde? Kaçı kendi başının çaresine bakıyor? Sizin evinizde hiç eksiğiniz oluyor mu? Hiç komşunuzdan bir eksiğinizi tamamladınız mı? Belki de farkında olmadan komşularımızdan yardım alıyoruzdur.

       Komşuluk sadece evde olmayan ufak tefek eksikleri temin etmek mi? Komşu olmanın güzel arkadaşlıklar için de olumlu yanları var. Anne babalar kendi aralarında çocuklar kendi aralarında arkadaşlıklar kurabilir. Sizin ne kadar arkadaşınız var? Bu soruyu çocuklara sorsanız pek çoğu “yaa benim çooook arkadaşım var” der. Aslında onların yarısından çoğu okul, sınıf arkadaşlarıdır.Tabi bu da iyi kötü bir şey değil, çocuklar sosyalleşiyor. Çocukken arkadaş bulmak galiba daha kolay, büyüdükçe daha zor oluyor, babamın yalancısıyım. Tabi biz çocuklar da bazen arkadaşsız kalabiliyoruz, yani bazen içimize kapanabiliyoruz. Böyle bir şeyler olduğunda, kendimizi yakın hissettiğimiz birinin yanına gitme ihtiyacı duyabiliriz. İşte, bu da bazı insanlar için komşu demek. Yani, kısaca komşu her şey demek! Sizce de öyle değil mi?

Elif Duru AYDIN, 20/03/2018

 

                            

Bir cevap yazın ya da yorumda bulunun