Cumhuriyet Çiçekleri

FAŞİZM Tohumlarının üzerinde Demokrasi çiçekleri açar mı?

 

Faşizm, egemen sınıfların güdümündeki asker, polis ve sivil bürokrasinin, emekçileri, işçi, köylü ve ilericiler üzerindeki baskı rejimi demektir.

Faşizm, bir, askeri darbelerle gelen “açık faşizm”, bir de “parlementer faşizm” olarak ikiye ayrılabilir. Parlementer faşizmde partiler vardır, ancak düzen, emekçi sınıflara örgütlenme hakkı tanımaz.

Azgınlaşan faşizmin kökü dışardadır. Sermayenin diktatörlüğü olan faşizm, sermaye uluslararası nitelikteyse bu “dinamik faşizmin” doğasında saklıdır.

Tanıma ve çeşitliliğine bakınca Faşizmin insan veya insanlar tarafından yine kendileri dışındaki insanlara uyguladıkları baskıcı bir yönetim biçimi olduğunu görmek mümkün.

Sürekli yönetimde kalmak, sürekli daha çok kazanç sağlamak ve sürekli kazançları koruma isteğinin altında yatan, oluşturulmaya çalışılan ana duygu KORKU dur. Temelinde kaybetme duygusunun yattığı bu şiddetli korku duygusu aslında bir kişilik bozukluğunun yansımasından başka bir şey değildir. Korku duygusunun korkaklarda daha yoğun yaşandığı da unutulmamalıdır.

Sürekli baskılar altında büyümüş, dışlanmış ve korku dolu geceleri yaşamına mal olmuş birisine ya da bilgisizliğini örtmeyi başararak yol almış, söylediği yalanların kendi refahına etki edeceğini düşünen birisine yetkiler verirseniz onun faşist uygulamalarına maruz kalmaktan kurtulamazsınız. Kişinin büyürken edindiği düşmanlık duygusu da önemlidir. Bir gurubu, dini inanç, milliyet, ırk veya sermayedar olması hiç önemli değil, düşmanlık felsefesi içerisinde yetiştirilmiş kişinin o gurup veya guruplara karşı baskıcı bir politika uygulayacağı da kesindir.

Sadece bir insan yüzünden bütün bir toplum Faşist düşüncelere itibar ederek etrafına kabus dolu günler yaşatmayı başarabilir. Tersine sadece bir insan faşist tohumların buram buram serpildiği bir ülkenin topraklarında, herkesin demokrasi kahramanı olmasını sağlayabilir ve tohumlardan demokrasi çiçekleri açtırabilir.

Her şeyin sahibi olan, astığı astık, kestiği kestik ve ülkesini bütünü ile başkalarına vermiş bir padişahın yönetiminde yaşayan, aslında faşist olması gereken tüm koşulları sağlanmış bireyler ile CUMHURİYETE giden yolu yürümek ve Demokrasi davasını kazanmak sadece yürek değil, akıl ister, birikim ister ve ustalık ister. Toplumu oluşturan bireylerin cesaretlerini de unutmamak gerek.

Değişmeyen (Faşist duygularından arınamamış) tohumların da Demokrasi çiçeği olarak açtığı gün Cumhuriyet amacına ve hedefine ulaşmış olacaktır.

Ulusumuzun Cumhuriyet bayramı kutlu olsun..

Not: Not: Bu yazıyı Gündem Arşivi yazarlarımızdan bir saygıdeğere ait. Vakitsiz olduğu için isim vermek istemedi.

Bir cevap yazın ya da yorumda bulunun