Coronada Doktor Olmak (3)

Corona dönemi sürüp giderken onca çektiğimiz yetmezmiş gibi bir de zatürre. Mevsimsel grip ve corona aşısı furyası başladı. Televizyon kanalları sürekli corona bilgilendirme yayını yapıyor, ekranlara çıkan hekim arkadaşlarsa izleyenleri aile hekimine zatürre ve grip aşıları için yönlendiriyordu. Benim üç telefonum var biri şahsi cep, diğeri iş cep, üçüncüsü de iş sabit telefon.
Ekranlardan aşırı bilgilenen ve biraz da bizden bilgi almak isteyen halkımız, üç telefonumu da hiç durmadan arıyordu. Oysa biz aile hekimleri; yine hasta bakıyoruz, yine gebe takip ediyoruz, yine 0-5 yaş grup çocukları izliyoruz. Bu kadar işin arasında hiç susmayan telefonlara cevap vermek, o kadar zordu ki Graham Bell’e içimden saydırdığım çok zaman oldu .

Beni en çok şaşırtan şey arayan hastaların aşı listesi yapılırken, en üste kendilerini yazmam konusundaki ısrarları oldu. “Doktor hanım benim durumumu biliyorsun, beni en üste yaz…” İnanın her telefon böyleydi.
Sanırsınız ki herkes dünyayı kurtaracak bir buluşun son aşamasında. Tabii ki  herkes çok değerli, ama hani eşik gibi olacaktık, hadi önce siz buyurun mütevaziliği.

İnsanlar bir diğerinin üstüne basıp, önce ben modunda hareket edince çok şaşırdım.

Diyorum ya corona dönemi hayatımızda çok farklı bir pencere açtı. 30 yıllık hekimlik hayatım başka bir mecraya akmaya başladı. Şu ara “Aşıyı yaptırmalı mıyız?” telefonları yağıyor.
Herkes kendisinin yerine bizim karar vermemizi bekliyor.
Aşı bir muamma. Ama yıllardır kullanılan tüm aşılar, tüm ilaçlar da birer muamma. Bu işte kar-zarar terazisine göre hareket edilir.

“Ben coronadan ölmek istemiyorum!” diyorsan yaptırırsın, “Bana bir şey  olmaz.” diyorsan yaptırmazsın. Herkesin kendi özgür iradesi. Ve herkes kararının sonuçlarına katlanır.

Aşı olan yan etkileri kabullenmiştir, aşı olmayan corona geçirmenin safhalarını…

One thought on “Coronada Doktor Olmak (3)

  1. Coronanın içinde yaşayarak (mesela kaç kargo personeli, kaç guvenlik personeli, kaç kurye vs. ) hatta yüzerek coronaya bulaşmamış, 365 gün bu işten sıyrılmış ya da bağışıklık kazanmış insanlar varmıdır. Varsa neden bunlara bulaşmaz. Demem o ki bu virüs öyle yada böyle Dünya genelinde bulaşmamış insan kalmayacak. ya 1 insan kalırsa ne olur. (Aşı olur demeyin.)

Bir cevap yazın ya da yorumda bulunun