Çemberlitaş

Çemberlitaş, milattan sonra 330 yılında İmparator I. Konstantin’in Roma’daki Apollon Tapınağından söktürerek getirdiği ve eskiden Forum Konstantin adı verilen şimdi ise yeni şehrin yedi tepesinden biri olan günümüzdeki yerine diktirmiş olduğu sütundur.

Uzunluğu 57 metre olan bu sütun, her biri 3 ton ağırlığında ve 3 metre çapında olan, bileziklerle birbirine bağlanmış toplam 8 adet sütun ve bir kaidenin üst üste konulması ile oluşturulmuştur. Sütun ilk yapıldığında üzerinde doğan güneşi selamlayan bir Apollon heykeli var iken, Konstantinpolis dikildiğinde Roma İmparatoru Konstantin bunun yerine kendi heykelini sütunun üzerine koydurmuştur. Daha sonra da yine Doğu Roma imparatoru olan Julianus ve Theodosius’un heykelleri koyulmuştur.

Sütun 1081 yılında yıldırım isabet etmesi nedeniyle yanmış ve üzerindeki heykel devrilmiştir. Bundan sonra I. Aleksios Kommenos sütunu onarmış ve üzerine kaidesi olan bir başlık ile büyük bir Haç koydurmuştur. Şehrin 1453 yılındaki fethinden sonra, üzerindeki Haç indirilmiş ve Çemberlitaş ilk kez 1470’li yıllardan sonra Yavuz Sultan Selim döneminde yenilenmiştir. Daha sonra Osmanlı döneminde büyük bir yangın geçirip, mermerleri zedelenen Apollon sütunu, Sultan İkinci Mustafa (1695-1704) tarafından altına duvarla takviye edilmiş, demir çemberlerle sardırarak sağlam kaldırılmıştır. Bu nedenle o günden sonra adı Çemberlitaş olarak anılmıştır.

Sütunun alt kısmında, İsa Peygamberin Kudüs’te olduğu var sayılan mezarından alınarak buraya getirilerek gömülen bazı eşyaların olduğu rivayeti yapının gizemini arttırmaktadır.

Hayati Sarnık

 

Çamlıca Tepesi

Bir cevap yazın ya da yorumda bulunun