Ailelerin Sanal Alemde Edinilen Arkadaşlıklara Karşı Tepkisi

Genel olarak klasik bir Türk ailesinin tepkisi;

”Sanaldan arkadaş mı olurmuş! Bir daha duymayayım! Ver telefonunu bana, bir ay telefon yok…’ gibi  ya da ‘öyle şey mi olurmuş kızım Ergen Mafyası onlar, kaçırırlar seni bir daha konuşmayacaksın…”

Aslında sandığınız kadar kötü bir şey değil bu sanal arkadaşlıklar, sanaldan arkadaşları olan biri olarak konuşuyorum, anne ve babama teşekkür ederim. Öncelikle benim sanal arkadaşlarıma, diğer aileler gibi değil de daha anlayışlı yaklaştıkları için…

Ancak her ne kadar benim ailem böyle olsa da herkesin ailesi, onlar kadar anlayışlı olmadığı için bazen sorunlar yaşanabiliyor.

İlk sanal arkadaşımı bundan iki buçuk yıl önce bir oyundan edinmiştim ve o günden beri de sanal arkadaşlarımdan ailemin haberi var. Çünkü onlara haber vermem her yönden benim güvenliğim ve iyiliğim için önemli. Ne kadar hepsi ile bir yıl veya daha fazla süredir arkadaş olsam da internetten sonuçta hepsi Yüz yüze görüşmediğim birine ailemin çok fazlasıyla güvenmesini beklemiyorum.

Diğer ailelere de bir genç olarak şunu söylemem gerekiyor. Bizim gibi internet çağında doğmuş çocukların sosyalleşme alanı yalnızca okullar veya kurslar değil. Evet biz gençler yüz yüze görüşmediğimiz sadece sanal iletişim kurduğumuz insanları hayatımıza daha dikkatli almayı öğreniyoruz. Fakat kötü insanlar yalnızca sanalda değil sokaklarda, okullarda ya da başka alanlarda da olabilir.

Ne yazık ki dünya da kötü insanlar ve iyi insanlar bir arada yaşamak zorunda. Biz yeni neslin sizden tek farkı dünyadaki her türlü insana daha kolay ulaşabiliyor olmamız.

 

Ece

Acemi Okul (1)

 

 

Yapay Zeka

Hayal Kurmak

 

9 thoughts on “Ailelerin Sanal Alemde Edinilen Arkadaşlıklara Karşı Tepkisi

  1. Maalesef bende sanal arkadaşlığa çok da sıcak bakmayanlardanım, evet çağ değişti herşey sanal ama dikkatli olunmalı ve mantıklı yaklaşmalı. Z kuşağı beni geri kafalı bulabilir belki ama anne babalar çocuklarını korumak için temkinli davranırlar. Ececim umarım yazın gençlere örnek olur ve senin gibi düşüncelerini özgürce ifade ederler. Devamını bekliyoruz. Seni seviyoruz

   1. Sanal arkadaşlıklar yeri gelince çok güzel ve eğlenceli olabilirken, yeri gelince çok tehlikeli olabiliyor. Çok güzel bir yazı olmuş devamını bekliyoruz…

 1. Anlayışsız anne-baba yoktur. Koruyucu anne-baba vardır. Sana anlayışsız gelen davranışlar kesinlikle senin iyiliğin içindir.

 2. Ebebeynler çocuklarını büyütürken hayata hazirlamaya çalışırlar. Asıl amaç budur. Bu yüzden de özgür bırakmak, özgür bırakırken de hem kendileri hem çocukları için sağlıklı sınırlar çizmeleri gerekir. Dolayısıyla karşılıklı iletişim, birbirini anlamak, görebiliyor olmak kıymetli ve önemli. Bir de bu yönden bakmak istedim duruma.

 3. Öncelikle sade ve net bir yazım dili kullandığın için seni tebrik ederim. Bizler sizden daha farklı bir nesildik ve önceden genelde aileler çocuklarına bir seyler öğretirdi. Simdi sizlerden daha farklı bakış açıları öğrenip bizler de kendimizi geliştiriyoruz. Yazılarının devamını bekliyorum Ececim.

 4. Bu sanal alemin senin düşündüğün gibi saf ve masum olduğuna inanmayanlardanım maalesef, bu yüzden yine de ebeveynler eşliğinde temkinli olmak çok daha sağlıklı bir durum …
  Yazılarını zevkle okuyor ve daha sıklıkla paylaşımlarını bekliyorum…

  1. Bizle farklı bi cağda büyüdüğümüz icin çoğu zaman sizi anlamakta zorlanıyoruz. Evet bir çok konuda siz haklısınız fakat yine de temkinli ve sınırlı yaklaşmak en doğrusu olacaktır. Guzel yazın için seni tebrik ederim

Bir cevap yazın ya da yorumda bulunun