Yolsuzlukların Üstü Açılır Mı Bir Gün?

ÇAY PAKETLERİ;
İçinde neler, neler gizlemez ki? Lokum, çikolata, ziynet eşyaları… İçinde neler gizlemez ki? Pasta, dondurma, baklava…

Son zamanlarda beni hep kutular düşündürür oldu. Nereden geldi de takıldıysa aklıma? Nedir bu merak? Diye kendime sormadan edemiyorum. Az yokladığımda hafızamı, az geriye doğru sardığımda yaşadığım zamanı “Aman Allah’ım”… Ne kutular açılıyor, neler neler dökülüp saçılıyor içinden… Anlatsan sayfalar az gelir kalemler yetmez yazmaya hatta utanır kâğıtlar kızarır…

Altı üstü bir saat vermiş maluma malumun biri. Kesin kutusuyla vermiştir. Ama o kutusuz ve fütursuz kaldırdı kolunu gürledi; “Bahse konu saatin bedelinin tarafımca ödendiğini belirtmiştim…” Ödemese kime ne? Ödediyse nasıl ödedi bana ne. Benim aklım kutuda kaldı. Acaba nasıl bir kutuydu o kutu? Malum hediyenin kutusu hediyeden daha gösterişli olur. Diye düşünürken aklıma takılmasın mı ayakkabı kutuları… Ah ah o kadar ayakkabı aldım da ayakkabı kutularını da almak gelmedi aklıma. Bilememişim gösterişsiz diye bakmamışım yüzüne. Oysa canım kutuların içleri ne gizemler taşıyormuş.

Tam; gayri bundan böyle kutuların şatafatına bakmayacağım. Diyecektim ki, Samsun’dan haber geldi. Çay paket kutunun yerine aday olmuş. Ayakkabı kutularıyla çay paketleri karşı karşıya gelmese bari diye düşünüyorum. Ya gelirse demeden de kendimi alamıyorum. Malum çay paketlerinin itibarı bir başka havalarda uçuşması cabadan… Ama ayakkabı kutularının içindekiler çay paketinin içindekileri döver. Çünkü ayakkabı kutularının içindekiler ak pak oldu paşa, paşa yattıkları sürenin sonunda ürünlerini bile aldılar. Ama çay paketlerinin gücünü de yadsıyamam ki. Havada uçuşurken alıcı kuş gibi üstüne atlayan serdengeçtilere boşa darılmışım. Onların taşıdığı sadece çay sanmışım. Ah cahil kafam ah… Karar verdim bundan böyle kutuların alımlığına bakmamaya çay paketlerinin içinde sadece çay olduğunu da düşünmeyeceğim.

Size de tavsiyem;
Siz, siz olun ayakkabı kutusu ya da çay paketi deyip geçmeyin eski görkemli kutulara da itibar etmeyin. Görkemli kutunun içinden çıksa çıksa bir saat çıkıyor. Ama ayakkabı kutularıyla çay paketleri öyle mi?

Muhsin SALMAN, 18.09.2021

Not: Yazının ön izlemesindeki karikatür https://www.ehlibeythaber.net/karikatur-yirtik-ayakkabilar-ve-ayakkabi-kutulari/ sayfasından alınmıştır.

Bir cevap yazın ya da yorumda bulunun