Travma (2)

Cinsel Taciz

Öncelikle yazdığım her şey, uzman psikoloji dalında ünlü kişilerin kitaplarında okuduğum bilgilerin, kompozisyon şeklinde yazımıdır. Hiçbir duygusallığımı katmadığımı belirtir, tamamen bilimsel fikirlerimi ileteceğimi söylemeliyim.
Şizofrenik bedensel halüsinasyonlar arasında, en yaygın ve sık görülen cinsel olanlardır. Kendinden geçme, normal ve anormal cinsel tatmin, bu hastalar tarafından yaşanır. En ölçüsüz fantezilerin ortaya çıkabildiği, müstehcen ve tiksindiricidir.
Erkeklerde, sperm çıkarma ve acı verici ereksiyon uyarıma şeklindedir,
Kadınlar da tecavüze uğrama ve yararlanma şekli görülür.
ABD ‘de yüzde 47 oranında oranında “ensest” ilişki olduğunu Massachusetts Ruh Sağlığı Merkezinde, Howard Eğitim Hastanesi olduğu belirtiliyor. Hastane bilgileri bu yönde. 1920’lerde: Baba- kız ensestliği hiç yok olduğu da belirtiliyor. (2010 yılları belirtilen.)
ABD’de 12 milyon kadının tecavüze uğradığı bu hastane tarafından kayıt altında paylaşılıyor yine. 12 milyonun, yüzde 60’ı; 15 yaş altı kız çocuğu üzerinde olduğu belirtiliyor. Her yıl 3 milyon kız çocuğu, istismar ve ihmal edildiği gerekçesiyle kurban olarak bildiriliyor.
Freud’cu psikanalizin konuşma tedavisi, hala MRSM (Macahusset) ruh sağlığı tedavisinde ana uygulamaydı. Sonra Fransa’da bulunan; Klorpromazin (sakinleştirici) ilaç tedavisi de uygulandı.
Türkiye’de Largactil adıyla piyasada vardır.
İlaç tedavisi, hiçbir yönden kalıcı etki göstermediği için, konuşma yolu her zaman geçerli yoldur. İlaç alanlarda halüsinasyon görülmesi çok sıktır.
Konuşma ve başlarından geçenleri kağıda dökme bilimsel çözüm yolu görülmekte
Sylvia, 19 yaşında üniversite öğrencisi.
Sevgilisi mafya lideri. Yemek yemeyi reddediyor. Dört beş kişi tutarak, midesine beslenme tüpü geçirilerek yemek yemesi sağlanıyor. Sylvia ile gece konuşma yapıldığında doktora; Abisi ve Amcası tarafından tecavüz edildiğini söylüyor. Yemek yemesi için müdahale eden kişileri de onda ‘toplu tecavüz’ hissinin uyandığı anlaşılıyor. Geçmişteki yaşanan travma onun yemek boykotu yapmasına neden olduğu anlaşılıyor.
En büyük ızdırap sevgi ve saygı da birleştiğini gördüm ben. Tecavüz, taciz hepsinde sevgi ve saygı eksikti.
Başımdan geçen bir olayla kapatayım konuyu. Hacettepe Üniversitesi servis aracından akşam eve dönerken yanıma oturan bir kızın omuzlarımı okşadığını hissederek uyandım. Elini sertçe iterek inip taksiyle eve gelmiştim. Direk banyoya girip saatlerce suyun altında yıkanmıştım. Şimdi yaptığım şeyin, tacizden kurutulmak için, temizlenmek için olduğunu anlıyorum.

Travma Tedavi Yöntemi

Travmanın tedavi şekillerine bakalım. Denize girmeden yüzme öğrenilmez.
Fareler üzerinde yapılan bir deneyde, sıcak ve yiyecek ortamı düzenli şekilde büyüyen farelerin, yüksek ses ve gürültü duyduklarında yuvalarına kaçtıkları görülüyor.
Uygunsuz şartlarda büyüyen farelerin de aynı tepkiyi verdikleri görülüyor.
Korkan hayvan, güvenli olsun olmasın yuvalarına döndükleri görülüyor.
İstismara uğrayan kişilerin de taciz eden kişilerle yaşadıklarını, tedavisi süresince gene aynı eve döndükleri görülüyor.
Julia, 16 yaşında otel odasında silah zoruyla tecavüze uğruyor. Bu olaydan kısa bir sure sonra, kadın tacirlerinin eline düşer.
Adam sürekli Julia’yi döver. Defalarca, fahişelikten hapse düşer ve her çıktığında o adamın yanına gider. Büyükbabası ve büyükannesi Julia’yı Rehabilitasyon merkezine gönderirler. Tedavi süreci tamamlanır. Julia , çalışmaya baslar, üniversite de eğitim görür. Sosyoloji dersi alır, Fahiseliğin serbest bırakılması konusunda makaleler yazar. Sınıfından biriyle kısa süreli aşk yaşar. Çocuğa zarar verir ve tekrar eski yaşamına döner. Metro istasyonu başında dayak yemiş halde bulunur. Tekrar tedaviye başlar.

Burada ukalalık yapacağım. Yanlış olanı yazacağım. Freud’u çok iyi izleyen biri olduğumu düşünüyorum. Freud’un bu konuya bakışı, tedavi süresince başından geçen olayların sıklıkla anlattırmış olmasıdır. Bu sıklık; “yineleme zorlantısı” der Freud. Yeniden sahnelenen acı veren olay anımsaması, kontrol sağlama aşamasında bilinçaltında pekişir. Ortaya çıkma sebebi budur. Yanlış tedavi şekli uygulanmıştır. Tedavide, travmayı tekrar tekrar yineleyerek kaygı ve saplanmayı pekiştirmişlerdir.
Bedenin her türlü uyarana uyum sağladığını bilelim. Olayları her an konuşarak çözüm sağlanmaz. Olay bir kez konuşturulup, tedavi gören kişiye yeni bir düşünce ve yaşam şekli anlatılmalı. Hastanın ilgisini geçmişten koparmalıyız ki eskiyi unutsun.
Sevgi, en etkili iletişim aracıdır. Unutmayalım bunu.

Teknolojik Yöntem

1990 yılları başında, beyin görüntüleme teknikleri, beynin bilgiyi işleme yollarını anlamakla ilgili ileri düzeyde bilgi edinmenin hayal ötesi sonuçları ortaya çıktı. Bilgisayar ve gelişmiş Fizik teknolojisinde dayanılarak nörobilimi en popüler araştırma haline getirdi. Tomografi, Rezonans görüntüleme bilim adamlarını beynin çalışmasını görüntülemeye itti. İlk kez, ani duygu ve duyuları işlerken, beynin hareketleri izleniyordu. Travma bu teknoloji ile anlaşılma özelliği de değişmeye başladı.
Harward Tıp Okulu, 1994 yılında 8 kişi üzerinde, geçmiş dönemdeki Travma olaylarını inceledi. Geçmişte başlarından geçen Travmatik olaylar 8 kişiye yazdırıldı.
Tek tek teknolojik aletlere bu yazmış oldukları, seans içinde okunduğu zaman;
Beyindeki görüntüler kayıt altına alındı. (Görüntüleri inceledim.)
Görüntüler de travma anında 13 yıl öncesinin aynısının yaşandığı görüldü.
Sağ ortada amigdalanın lamba gibi yanıp, KAÇ ya da SAVAŞ halini aldığını…
Sol orta tarafta, KONUŞMA DİL diye bilinen yerin sessiz şekilde korku ile hareketsiz bir üçgen tel gibi şekil verdiği görülmüştür.
Altı yaşındasın ve yatmak için hazırlanıyorsun .
Annen ile Babanın bir-birlerine bağrışlarını duyuyorsun
Korkuyorsun ve miden de düğümlenme hissi var.
Sen, küçük kız kardeşin ve erkek kardeşin, merdivenlerin başında birbirine sarılmışsın.
Korkuluklardan bakıyorsun, Baban kollarından tutarken, Annen kurtulmaya çalışıyor.
Annen ağlıyor, tükürüyor bir hayvan gibi tisliyor.
Yüzün kızarıyor ve her tarafını ateş bastırıyor .
Annen kendini kurtarınca, yemek odasına koşuyor, koşarken çok değerli porselen vazoyu kırıyor.
Sen, annenle Babana bağırıyorsun ve aldırış etmiyorlar.
Annen üst kata koşuyor ve televizyonu kırdığını duyuyorsun.
Küçük erkek kardeşin ve kız kardeşin dolabın içine saklanmaya çalışıyorlar.
Kalbin küt küt atıyor ve sen titriyorsun.

Bu 8 kişilik Travma geçiren birinin yazdığı yazı. Bu okunarak, beyin sinyalleri görüntülenen kişinin beyninin durumu. Basit bir kavga, siddet, gürültü. Amigdalanın lamba gibi yanması, sol tarafta dil dediğimiz BROCAnın beyaz bir renk alması ve beynin kan dolaşımının durması gözlemlendi.

Hilâl Davsanoglu

 

Bir cevap yazın ya da yorumda bulunun