Şu “Kız Düşürme” Meselesi

Toplum düzeninin kuralını erkeklerin koyduğu, yine aynı düzeni erkeklerin bekçilik yaparak koruduğu bir dünyada yaşıyoruz. Kadının, erkeğin kaburgasından meydana geldiğinin tezini de erkeklerin savunduğu bu vahşi yaşam içinde, keşke diyorum kadınlar erkeklerin omurgasından meydana gelseydi. Dünyaya bir sonraki gelişimizde bunu yaratıcıya not olarak bırakıyorum. Belki eski durumdan pişmanlık duyup, beni dikkate alır.

Bir çocuğu annesi yetiştirememiş; çocuk velet olmuş. Aynı çocuğu devlet yetiştirmemiş, çocuk salak olmuş. Aynı çocuğu toplum kendine göre yetiştirmiş ve bu çocuk serseri olmuş. Toplumumuzdaki çatlayan ana damar budur ve birçok ülke de bizim ülkemizdeki gibi bu çatlayan damarı dini eğitim ile, baskı ile, hile ile tamir etmeye çalışıyor. Bu damarın adı “Ar Damarı”dır. Bu damar cahil toplumlarda erken çatlar. Ar damarı çatlamış toplumlarda ise, düzen sağlamak despot yönetimlerle olur. Layık olduğun düzeni bulmak bu teoriye dayanır.

Bizim birkaç güzel denememiz olmuştu. Osmanlı’nın son zamanları bir aydınlanma fırtınası kopunca, Namık Kemal, Tevfik Fikret ve bunun gibi, muhteşem aydınlar anında ortaya çıkıverdi. Gerçi cahil toplum ve sinsi iktidar cezalandırmış olsa da aydınlanmayı engelleyemedi.

Sonra Kurtuluş Savası gibi bir mucize geldi başımıza. Hain direnişçilerimize karşın kazanılmış olan bu savaşın ardından, dünyaya örnek olacak derecede çok ve etkili aydınlarımız ortaya çıktı.

Sonra? Ufak tefek zorlamalar oldu, ama gerici zihniyet daha baskın geldi. Gerici zihniyetin elinde devletin şiddet gücü ve para gücü vardı.

İleriye gitmemizi istemeyen devlet, toplumu yeniden ortaçağa fırlattı. Bu nedenle toplumumuzda eskiye övgüler üstünlükmüş gibi yazılmaya,  çizilmeye başlandı.

Bu kadar felsefi girişten amacım, çürümüş damarımızın kaynağını bulmaktır. Toplum geri zekâlı üretim fabrikası haline gelince, cahil çağ zihniyeti de moda oldu. Şimdi, sosyal medyada “Kız Düşürmek” lafıyla çok karşılaşır oldum.

Kız nereye düştü?  Bunu, “kızı düşürdüm” lafını bir erkek söyledi diyelim; o zaman bir düşme var; kız olduğu seviyeden aşağı düşmüştür ve bu seviye erkeğin kendi seviyesidir. Erkek, kendi seviyesinin çok aşağılık olduğunu kabul ediyor demektir.

Diyelim buna itiraz geldi. Erkek yüksekte ama kızı aşağı düşürdü, bataklığa düşürdü diyelim. Onunla muhatap olan, onun seviyesine inen erkek yine aşağılık oluyor…

Bir deyimin kendini alçalttığını bilemeyen bir erkeğin, bu deyimden zevk almasını sağlayan nedir? Cahillik tek başına bunu açıklamaya yetmiyor. Örf ve adetler de tek başına açıklayamıyor. Dini baskının verdiği eziklik de bunu tek başına açıklayamıyor.

Genel olarak ben buna bozuk aile yapısı diyorum. Burada aileden kastettiğim anne, baba ve evlat üçlüsü değildir. Çünkü, babasız veya annesiz büyüyenler çok fazladır ve bunların bir kısmı çok muhteşem bir kısmı ise öküz gibi olmaktadır. Sorunun kaynağı piramittir.

Cahillilik Piramidi dediğimiz bu yapıda herkes en tepeye ok atıyor. Oysa, Cahillik Piramidi tepesindeki bu zirveye çıkan cahillik temsilcisini oradan indirmek çözüm değildir. Çünkü, en yakını aynı zirveye çıkıp, yeni Cahillik Tepesi yöneticisi olduğunu ilan edecektir.

Cahillik Tepesi yönetimi ile mücadelenin en etkili yönü, ondan bağımsız bir “Aydınlık Tepesi” inşa etmektir. Bunun en güzel örneklerinden birini geçmişte uyguladık; Cahilin gücünden bağımsız olarak Köy Enstitülerinde bunu uyguladık ve başarılı da olduk. Bu uygulama o kadar etkili oldu ki, Cahillik Tepesi yöneticileri Aydınlık Tepesi’ne resmi olarak savaş ilan ettiler; hala da o savaş için için devam ediyor; barış yapmadık, yapmayı da düşünmüyoruz.

Özetle; aşağılık dünyanın kelimeleri olan “Kız Düşürme” gibi seviyesizliklerle mücadele etmek için mevcut yapı içinde bulunmak bize çok zarar verir, yeni bir Aydınlık Tepesi inşa edip, kendi tepemizin eteklerine yaşamak hepimizi mutlu eder.

One thought on “Şu “Kız Düşürme” Meselesi

  1. Kendini muktedir sananların ilk sarıldıkları olgu Din dir.Başka türlü ikna edemeyecekleri kitleyi Din şemsiyesi altında empoze ederlerse;istedikleri yöne rahatlıkla yöneltirler.Dini kullanan ların hepsi sapkınlık larını halka rahatça yaptırabilirler.İlk cinsel sapıklık ve cennet vaadi ile başlarlar.%90 nıda başarılı olur.Erkek tek başına kendine bakmaktan acizdir.Fakat bunu kadın erkeğe hizmet için yaratılmıştır olarak algılayıp Kadınlara baskı yapar.Erkekler tarafından cahil bırakılan kadınlarda boyun büküp alın yazım der.İlk kadınların eğitilmesi önemlidir.

Bir cevap yazın ya da yorumda bulunun