Önyargılar Üzerine

Niçin ilk defa gördüğümüz bir
peynir
evsafı hakkında söz söylemekten
kaçtığımız halde ilk rast
geldiğimiz insan hakkında son
kararımızı verip gönül rahatıyla
öteye geçiveriyoruz?

Sabahattin Ali

Prangalarımız…

Hepimiz kendi kafeslerimizden dışarıda ki dünyayı izliyoruz, öyle eminiz ki her şeyi doğru yaptığımızdan, en ufak bir şüphemiz dahi yok kendimizden!
Şüphemizin olduğu nokta da bahanelerimiz var zaten.. Mutlaka geçerli bir sebebimiz vardır, öyle ya biz önyargılı ve kötü olacak değiliz ya…
Nereden geliyor bu emin olma hali? Ya biz bu hapishanelerimizde kendimizi güvende hissederken kaçırıyorsak hayatı? Ya da yanlış olan bizim doğrularımız ise?

Bizler sosyal çevremize göre şekilleniyoruz. Bazen onlara tepkilerimiz bizi oluşturuyor, bazen de kabullenişlerimiz. Hepimiz bir şeylerin tarafıyız. Sağcıyız ,solcuyuz (solcu olmak en azından taraflardan en karşıdakini anlamaya çalışan taraf olmaktır) ,ocuyuz/bucuyuz… Bulunduğumuz ortamda kendimizi güvende hissediyoruz. Bu süreç zarfında da önyargılarımız oluşuyor. Ön yargılarımızın bizi koruduğuna inanıyoruz, aman rahatımız bozulmasın…
Zaten birileri bizim yerimize doğruları düşünüp bulmuştur. Hazıra konmak en güzeli…

İçlerinde öylesine önyargılara saplanmışları vardı ki kendisinde önyargı olmadığına dair önyargısını asla terk edemiyordu.

İskender Pala

Uzmanlara göre, günlük kararların yüzde 93’nü bilinçaltımız karar veriyor. Önyargılarımız ilerledikçe düşüncelerimiz dogmatikleşiyor. İnsanlar iş yeri eleman seçimlerinde dahi kendine benzeyenleri seçiyor ki, bu da işyerleri için gelişimi engelliyor.
Evet, Önyargılarımız bizim hayat tecrübelerimizdir. Bazen bizi haklıda çıkarır, ama ya bu sefer çıkarmazsa…

Önyargı duvarlarını yıkmanın tek yolu karşıda ki insanı dinlemektir. Aslında, çoğumuzun başaramadığı sadece kendi konuşmalarımıza odaklandığımız sohbetlerimiz… iletişeme-me şekillerimiz…

Dinlemek karşıdaki insanın duygularına dokunmaktır. İnsan kalabilmenin bir yolu da Önyargılarımızı en aza indirgemektir.

Peki soruyorum size, kaç kadın dünyada Önyargı kurbanı olmuştur? 

Bir cevap yazın ya da yorumda bulunun