Korona, Toplumu Böler Mi?

– Hakim bey vallahi öyle bir niyetim yoktu. Çok sevdiğim, değer verdiğim bir insana neden bunu yapayım? Siz olsanız yapar mısınız?

– Evladım biz senin niyetini sorgulamıyoruz? Sonuç ortada, adam ölmüş.

– Vallahi ben öldürmedim.

– Peki nasıl oldu? Anlat.

– Biz 20 yıldır arkadaşız. Bir birimizi çok severiz. Ben onu bana yaptığı muzip şakalarından, hazır cevap espirilerinden, komik oluşundan dolayı çok severim. Neredeyse tek dostumdur.

– Devam et.

– Zaman zaman şakalarının dozu ağır olur. Geçen hafta kahvede bütün millete rezil etti beni. Yüzüm kızardı, bir şey diyemedim. Patavasızlığına bağladım, ama içime de fena oturdu. Mutlaka karşılık vermem gerektiğini düşündüm. Aynı durumda kalması halinde beni daha iyi anlayacaktı ve bir daha bu tür şakalara girişmeyecekti. Kısacası ders vermek diyelim.

– Ne yaptın?

– Kahvede masanın üzerine yaş pasta koydum, 2 çay al gel dedim. O çaylarla gelirken çelmeyi takıp, pastanın ortasına kapaklanmasını sağlayacaktım ve bütün kahvece gülecektik.

– Ne oldu peki?

– Çayları getirirken çelmeyi taktım. Ellerindeki çay üstüne dökülmesin, kendisi düşmesin diye tek ayak üstünde dengede kalmak için çok fazla sarsıntı hareketi yaptı ve…
Yandaki döküm sobanın üzerine yanlamasına düşerek kafasını sertçe çarptı, ambulans gelene kadar vefat etmişti. Çok ağladım, çok üzüldüm. Onu getirecekse canımı vermeye razıyım, ama ben suçsuzum hakim bey..

– Yaz kızım;
Planlayarak teamüden adam öldürme suçunu işlediği kanaatti, sanığın ifadelerinden anlaşılmış olup sanığın ömür boyu ağırlaştırılmış müebbet hapis ile cezalandırılmasına

Giderken göz yaşları içerisindeydi ve kelepçeli elleri ile göz yaşlarını dahi silemeyecek çaresizlik sarmıştı her yanını. Sadece haykırıyordu… “Niyetim, öldürmek değildi, ben suçsuzum”

Sihirli kelime: NİYET

Sistem Niyetin iyisi kötüsü ile çok ilgilenmeyip, sonuca bakarak karar veriyor.

Korona salgın günlerinde risk gurubu çok yüksek olan 65 yaş ve üstü yaş guruplarını korumak, ölüm sayısını azaltmak ve üzülecek yakınlarını bu büyük acılardan korumak için toplum büyük sesler verdi. Sanki sokaklar hep bu yaş gurubu insanlar ile doluymuş gibi. Yine de iyi NİYET ile hareket eden insanların bu çağrılarına kulak kabartıldı ve sokağa çıkma yasağı sadece bu gurup için kondu.

Yasağın ilk gününde ilginç görüntüler gelmeye başladı,

Balkondan bankta oturanların kafasına su dökenlerden, Yaşlı ihbar hattı kuranlardan, sokakta kovalayanlardan, saygıyı elden bırakıp küfür yağdıranlara kadar toplu bir resim çektik.

Hani niyetimiz iyiydi, hani onları çok seviyorduk, hani saygı duyuyorduk, hani onları sevenlerin üzülmelerine yüreğimiz dayanmıyordu.

Bu yasak kararının sadece bir gurup için alınması aslında kararı sakatlamıştır. Yaşlı bireyin birlikte oturduğu gençlerin veya yaşı düşük olanların akşama kadar sokaklarda kalarak etkilendikleri virüsleri evlerine taşıyıp, taşımadıkları bilinmiyor. Ancak taşıma olasılığının yüksek olduğu biliniyor. Dolayısı ile bu haksız durum onları yaralamıştır, toplumun dışına itelemiştir. Yüreklerinin ne kadar hassa olduğunu bilmeden Niyetlerimiz çerçevesinde ne kötülükler ettiğimizin farkına varacağımız gün Devlet oluruz, Millet oluruz.

İyi niyetle alınan kararlar sonucunda Toplumun bir kesimini, Millet olma duygusunda müebbet hapse mahkum etmiş olup olmadığımızı gelecek de göreceğiz. Geçmişine sahip çıkamayan toplumların gelecekleri de yoktur sözünden hareket ile bu tür kararlar alırken ne kadar dikkatli, ne kadar şeffaf ve ne kadar adil olmamız gerektiği açık bir gerçekliktir.

Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır, satıh bütün vatandır; sözü bu günler için de geçerli olmalıdır. Çünkü bu bir savaş.

One thought on “Korona, Toplumu Böler Mi?

  1. Ercan kardeşim.Önemli bir konuyu yazmışsın.Ben çıkamıyorum.Evden alış verişe gidenler var.Onların virüs alıpta bana bulaştırmayacağını hangi aklı evvel düşünmüş ! Taşıyıcı diye bir kavram var.Dışarıda ki alt yaş gruplarınım % 50 sinde maske ve eldiven yok.Sarılıp öpüşmeler devam ediyor.Yaşlı lar feda edilebilecek insanlar olarak görülüyor.Göstermelik tedbirimsi hareketleri bırakıp , toplum sağlığı uzmanlarını dinlemeleri gerekir.Ülke mizdeki sosyal değişimden sonra her şeyi 1 kişi biliyor.Her kes sütre gerisinde “aman bulaşmayayım”modunda iş yaparmış gibi yapııyor.Başıboş bırakılmış bir ülke.

Bir cevap yazın ya da yorumda bulunun