Kapat Televizyonu Anne, Bizi Yanlış Yönlendiriyorlar.

Televizyonda izlediklerimizin bir süre sonra, realitede normalleşmiş olarak karşımıza çıkması tesadüf değil.

Televizyonlardaki karakterleri insanlar üzerlerine giyiyor, ama her atmosfer her role uygun değil.

Gelin kaynana programlarıyla, gelin ve kaynanaların ilişkisi ne denli değişti; bana göre bu hususta eskiden iç çamaşırlarının aile arasında yıkandığı dönemden, iç çamaşırların Türkiye’ye açık yıkandığı döneme gelinmesine sebep oldular. Egolar daha çok öne çıkınca da evliliklerin kutsallığı noksanlaştı.

Yarışma programlarını izledik de ne kazandık (zaman kaybı tabi bana göre), kazanma hırsımız belki biraz daha artmıştır. Kazanma hırsı da insanın tüm yaşamını değiştirir, etik anlamda kazandığımızı düşünürken kaybettiğimiz dönemdir.

Dizi ya da filmlerdeki telaffuzlardan bile etkilenerek, rollerdeki insanların öz Türkçe’den çıkışıyla bizler de yanlarında çıkabiliyoruz. Algımızda seçicilik yapan bu ilginç telaffuzlar zamanla normalleşip, yalın halini bile unutturabiliyor.

Manipüle eden bu televizyon programları ve dizilerdeki/filmlerdeki yönlendirmeye maruz kalıyoruz. Misal, tecvüz edilen kızlarımızın yalnız mini etekli fotoğraflarını haber ederek, tecavüzcü sapıkları haklı çıkarmak isteyen, sistemin oyununa gelebiliyoruz.

Eskiden çokça üçkağıtçı konulu filmlerde, üçkağıtçıları sempatik bile bulmuştuk, günümüzde tokatçılardan yol geçilmiyor. Seksenli yıllar sonrasında üretilen Tecavüzcü Coşkun rolünü, bugünlerde neden işlendiğini anlıyorsunuzdur umarım.

Kızlar zenginlik sevdasında, zengin adam fakir kız rollerinde hayallere dalarken, babaları veriyor hayırlı koca adaylarına…

Her şey usule ve nizama aykırı, ama yol gösteren televizyon yönlendirmesinin de tezgahı; diye düşünüyorum naçizane. Neyse gidip biraz magazin izleyeyim, kim kimden ayrılmış ya da vazgeçtim, Flash Tv’ye bakayım değişiklik var mı, ülkede şehit de olsa, sazla oyunla ne de olsa… 🙁

Kültürümüzmüş, Kurtuluş Savaşı dönemiymiş, sanatmış, bilimmiş neyimize? Hayat mücadelemiz de hayli zorlaştı…

Bir cevap yazın ya da yorumda bulunun