İDA DAYANIŞMA

İda Dayanışma demek; Çanakkale’de yaşayıp yeryüzülü olmak demek.

İda Dayanışma demek; kardeşi olmak bütün insanların, ovaların, dağların, derelerin, denizlerin…

İda Dayanışma demek; hangi yaşta olursa olsun ağaç bilgisi, kuş bilgisi, toprak ve yurt bilgisi çalışmak demek biraz daha.

İda Dayanışma demek; selam göndermek, nerde yeşil bir dal varsa, “onlara, benim kalbim sizinle” demek.

İda Dayanışma demek; Cerattepe’ye, Kuzey Ormanlarına, Salda Gölü’ne, Murat ve Munzur dağlarına el sallamak, demek Kaz Dağları’nın tepesinden, Balaban’daki Su ve Vicdan Nöbet Alanı’ndan.

İda Dayanışma demek; ağaçları, kuşları, suları, otları, börtü böceği savunmak demek. Onların kimsesi olmak her durumda.

İda Dayanışma demek; aşk bilgisi , düş bilgisi, düşünce bilgisi demek; doğayı ve insanı sevme bilgisi demek.

İda Dayanışma demek; anlama ve bilme mecburiyetine tabi tutmak demek kendini. Anlamak ve bilmek mecburiyetine dünyayı ve insanı.

İda Dayanışma demek; gelecek bilgisi demek, geleceğine sahip çıkmak. Geleceğimizi bilgimiz, bilincimiz ve vicdanımız oranında şekillenme çalışmasına omuz vermek.

İda Dayanışma demek; bir tarih denizi ve bir kültürler müzesi Çanakkale’ye sahip çıkmak demek, Çanakkale’nin domatesine, Bayramiç’in beyazına, Umurbey’in şeftalisine, Lapseki’nin kirazına, Ege’nin ve Marmara’nın zeytinine… Taşına, toprağına…

İda Dayanışma demek; nerde olursa olsun yukarıda sayılan özellikleri veya benzerlerini insanın kendisi için kimlik yapması demek.

***

İda Dayanışma Derneği yeryüzünün vicdan örgütlerinden biri. Ağaçların, kuşların, dağların, derelerin, suların yanında duran, doğayı ve yaşamı savunan bir vicdan örgütü.

Birkaç yıldır Çanakkale’deyim. Her ne kadar eylemlerinizin, verdiğiniz mücadelenin yanında olsam da pandemiydi, şuydu, buydu dereken İda Dayanışma Derneği’ne üye olmakta geç kaldım, dedim dernek başkanı Ekrem Akgül’e. Ve üye olmanın koşullarını sordum kendisinden. Dedi ki; “insan olmak ve doğayı sevmek yeterli…”

Çanakkale’de yaşamayı seviyorum. Buradan adil, eşitlikçi, demokratik ve özgürlükçü bir dünya düşlemeyi seviyorum ve buradan yaşanır kentler düşlemeyi… Bir şeylerin içinde olmayı bunlara dair.

Beni üyeliğe kabul eden İda Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu’na, bana aralarında yer açan dernek üyelerine çok teşekkür ediyorum.

Hayrettin Geçkin

Bir cevap yazın ya da yorumda bulunun