Sorgulamak

İnsanın kendisini sorgulaması ve yargılaması kadar eğitici ve düzeltici başka bir eylem olmadığını düşünüyorum. Hayattaki en zor ve en az yapılan iştir, kendini sorgulamak. Çünkü gerçeklerden korkarız. Karşımıza çıkacak koskoca yalanlardan, adaletsizliklerden ve ihtiraslardan kaçamayız, sorgularsak kendimizi. Kahramanlık ve yardımseverlik masallarımız uçar gider uzayın sonsuz boşluğuna.

Küçücük çıkarlarımız için yaptığımız samimiyetten yoksun vatan, millet, din, iman ve eşitlik hikâyelerimiz çıkar karşımıza acımasızca. Kendin için uygun bulduklarını başkalarında görünce hakaret etme hakkını nereden aldığına cevap veremezsin, sorguladığında.

Nerede, nasıl ve ne olarak doğacağımıza karar verme şansımızın olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Birimiz dağ köyünde doğarken diğerimiz; lüks bir villada doğuyor ve yaşayıp, ölüyoruz.

Kimimiz Türk, kimimiz Kürt, kimimiz Arap olarak geliyoruz dünyaya. Sunni, Hanefi, Alevi, Ortodoks, Protestan oluyoruz, doğar doğmaz. Cinsiyetimizi seçme hakkımız olduğunu da ben hatırlamıyorum.

Tespitinde hiçbir etkimizin olmadığı bu özelliklerimizden dolayı da ömrümüz boyunca sürecek bir savaşa atıyoruz kendimizi. Atalarımız, atalarımızın ataları ve onların ataları da hep aynı sebeplerle birbirlerini öldürmeye çalışmış ve öldürmüşler. Kimin kazandığını halen tespit edemiyoruz. Hangi tarafa sorarsanız, o taraf kendilerinin kazandığını iddia ediyor. İki tarafta kaybetmediklerine ve kazandıklarına inanıyor.

Tarafların ikisinin de kaybettiğini, iki tarafta nedense kabul etmiyor veya kabul etmek istemiyor. Bu sonsuz suni savaşların kazananının yalnızca, bizleri savaştıranların olduğunu anlayamıyoruz bir türlü.

Ölen, öldüren biziz ama sonuçta kazanan onlar. Bir avuç din, dil, renk, ırk ve cinsiyet savaşlarından geçimini sağlayan mutlu azınlık. Kendi aralarında hiçbir zaman bize dayattıkları ayırımları yapmayan paraya tapanlar. Onlar hiçbir zaman ve hiçbir şartta kaybetmezler.

Sorgulamak, her şeyi ama her şeyi sorgulamak sonucunda doğru bulunur. Benden, senden demeden sorgulayabiliyor muyuz her şeyi? Yoksa sorgularken bile taraf mı tutuyoruz?

Kendi düşüncelerini, davranışlarını sorgulamadan karşı tarafı sorgulamak; toplumumuzun en büyük hatalarından birisi. Önce kendini ve kendi mahalleni sorgula ki doğruyu bulabilesin. Kendi düşüncelerini, davranışlarını kutsallaştırdığın sürece başkalarını sorgulama hakkın yoktur.

Unutmamak gerek ki insanların doğasında hata yapmak vardır. Hata yapmayan hiçbir yaratılmış yoktur ve olmayacak diye düşünüyorum. Bunu kabul ederek yola çıkmakla sorgulamaya başlayabiliriz. Böylelikle birleşip, başarılara uzanabiliriz. Tercih bizim elimizde, ya kavga edip birbirimizi öldürmeye devam edeceğiz ya da birleşip mutlu, huzurlu ve yüksek refah seviyesinde yaşayacağız.

Saygılarımla

Mehmet ÇALIŞKAN

Bir Cevap Yazın Ya Da Yorumda Bulunun