Nasıl Atatürk Olunur?

Geçen yılki 10 Kasım yazımda hatırlarsınız ki; Kendimi ve benim gibi kendine ‘Atatürk’ün yolunu yol etmiş’ insanları Atatürk’ün Mirasçıları olarak gördüğümü ve bu mirasçıların haklarının verilmediğini, Atamın mirasının bizden esirgendiğini dile getirmiştim… (Eski  yazıma göz atmak isteyenler buradan ulaşabilir.)

Bu sene ise o esirgenen mirası tembel tembel bekleyerek alamayacağımızın farkındalığı ile herkesi Atatürk olmaya davet ediyorum!

Madem haklarımız verilmiyor o zaman, bizler Atatürk oluruz! Atatürk doğarız!

Biliyorum bir çoğunuz şu an içinizden  ”O bir dahiydi, dahi olarak dünyaya gelmişti ” diyorsunuz. Ve kendinize haksızlık ediyorsunuz.

”Ben ne yapabilirim ki” diyorsanız siz Atatürk olarak doğma ihtimalinizi baştan kaybettiniz. Kurtarıcı bekleyen insanlar Atatürk olma hakkını kaybeder, bizlere kurtarıcı beklemek yasak!

Atatürk hiçbir zaman karamsarlığa kapılmanızı tasvip etmezdi ve bu fikirlerinizi duysa sizi tembel olmak ya da kolaycılığa kaçmakla suçlayabilirdi.

Onun mizacını düşününce; suçlamayı değil çözüm üretmeyi tercih ederdi diyorum.  Suçlamak kendi sorumluluklarının farkında olmayan insanların iletişim şeklidir. O masmavi gözleriyle size doğru bakar ve  ”Güçlükler karşısında yılmamak gerekir.” derdi. (Onun başarı ile ilgili fikirlerini okumanız için size bir link bırakıyorum.)

”Peki nereden başlamalı, nasıl Atatürk olunmalı?”

Üretmeye takmış, özgür bir zihni örnek aldığımıza göre; sınırsız fikir üretmekle başlamalı değil mi!? Çözüm üretme konusunda yine onun bize gösterdiği yolu tercih edebiliriz.

”Her işin esas hedefine kısa ve kestirme yoldan varmak arzu edilmekle beraber; yolun kabul edilebilir, mantıki ve özellikle ilmi olması şarttır. ”

Atatürk

Son zamanlarda yapılan bilimsel çalışmalar insan zihninin geliştirilebilir olduğunu bize göstermekte, yani Atamın da dediği gibi ilimden ayrılmamak gerekmektedir.

Atatürk, analitik bir zekaya sahipti. Zeka ile ilgili makalelerden çıkardığım fikirler bu yönde… Analitik zekaya sahip insanların en belirgin özelliği çözüm üretmek! Eğer bizden bir Atatürk doğsun istiyorsak, bahane üretmek yerine çözüm üretmeye odaklanmalıyız…

Analitik zekalı insanların ikinci özelliği ise araştırmacı olmaları; yani şu andan itibaren, ”Nasıl Analitik zekaya sahip olabilirim?’‘  ile ilgili araştırma yapmaya başlayabiliriz! Malûm analitik düşünceye sahip insanlar meraklıdır, kendi araştırmalarını kendileri yapar.  Tabi bu merak enerjinizi, komşularınızın özel hayatına ya da dizideki karakterlere odaklayarak da harcamayı tercih edebilirsiniz.

Madem bilimsel çalışmalar bizlere insan zekasının geliştirilebileceğini ispatlamış durumda, o zaman üstümüze düşen sorumluluk; tembelliği bırakıp çözüm üretmek olmalıdır. Eminim tembel, uyuşmuş, ağırkanlı, miskin karakterlerimizin de bilimsel bir açıklaması vardır. Bize yakışan onu da araştırıp, uygulamak… Görev bilincimizin farkındalığı ile hareket etmek.

Tıpkı Atamın dediği gibi;

”Milli hedef belli olmuştur. Ona ulaşacak yolları bulmak zor değildir. Denebilir ki, hiçbir şeye muhtaç değiliz. Yalnız bir tek şey ihtiyacımız vardır: Çalışkan olmak!”

Atamın her gün yeniden doğduğu bir ülke olmamız umuduyla, Onu saygı ve minnetle anıyorum…

Bir cevap yazın ya da yorumda bulunun