Kuşlar Mı?

Kuşlar, görünmez bir komutanın kontrolünde senkronize bir şekilde uçup duruyorlar. Komutla bir araya geliyor ve komutla birbirlerinden uzaklaşıyorlar. Lise yıllarımdaki 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı törenleri geldi aklıma, onları izlerken. Beden eğitimi öğretmenlerinin yönetiminde binlerce öğrencinin uyumlu ve birbirini tamamlayan gösterileri için en az bir ay çalışırdık. Kuşlar bu gösteriler için ne kadar süre çalıştılar acaba? Hangi yöne, hangi istikametten, kaç metre gidilecek ve tekrar geri dönülecek? Hayranlıkla izlediğimiz askeri liselerin gösterileri bile bu kadar karışık değildi.

Kuşlar bizden daha zeki olabilirler mi(?) sorusu kafamda dönmeye başladı. Çok zekiler ve bizimle dalga geçiyorlar gibi geliyor bana. Uçmayı biliyorlar, hiçbir yön belirleyici kullanmadan istedikleri yerlere gidebiliyorlar. Standart kuralları var yaşamlarında, bu kurallara istisnasız uyuyorlar. İçlerinde gruplara ayrılıp, birbirleri ile savaşmıyorlar. Kendilerine nasıl tebliğ edildiğini bilmediğim kurallara aykırı davranan yok aralarında. Bir kuşun diğer kuşu dininden, dilinden, ırkından, renginden ve cinsiyetinden dolayı aşağıladığını veya kötü davrandığını ben görmedim. Hiç gören, duyan var mı ki? Yöneticilerini nasıl seçiyor ve kontrol ediyor kuşlar acaba? Diktatör, faşist, komünist, dinci, yeşiller vb. gibi kuşlar var mıdır ki? Sömürgecilik var mı ki onlarda da? Zengin kuş, fakir kuşa aşık olabiliyor mu mesela? Dilenci, mendil satan veya zabıta kuşlar da var mı ki? Para benzeri bir şey kullanıyorlar mı?

Hayat kadını kuşlar, rüşvet yiyen kuşlar, ihaleye fesat karıştıran kuşlar, yalancı kuşlar, hırsız kuşlar, terörist kuşlar, vatan haini kuşlar, yalaka kuşlar, tecavüzcü kuşlar, anasına, bacısına, çocuğuna şehvetlenen kuşlar, eşcincel kuşlar, kuş kaçakçısı kuşlar, kuşlar, kuşlar, kuşlar.

Din savaşları, ırk savaşları, kardeş kavgaları, köleler, kadın cinayetleri, çocuk ve kadınlara yapılan cinsel tacizler, tecavüzler, soykırımlar, bombalar, silahlar, doğa ve hayvan katliamları, hırsızlıklar, yalanlar gözümün önünden akıp duruyor.

Sonu gelmeyen, cevaplarını bulamadığım sorular akıp duruyor kafamın içinde.

Kuşlar mı hayvan, biz mi?

Kuşların mı beyni yok, bizim mi?

Kuşlar mı ahlaklı, biz mi?

Kuşlar mı namuslu, biz mi?

Kuşların, aşağılara bakıp bizimle dalga geçtiklerinden eminim artık. Kendi aralarında, bizi eğitemediklerinden kesin dert yanıyorlardır. Beyinsiz bunlar diyorlar mı ki acaba? Yoksa ondan mı kafalarımıza pisliyorlar?

Bu açık havalar bana yaramıyor diye düşündüm, kuşlara saygıyla el salladığımı fark edince. Bir daha hiçbir insana kuş beyinli dememeye karar verdim, insan beynimle.

Doğanın, hayvanların ve kendisinin en büyük düşmanı insanlar, ne zaman bir kuş kadar ahlaklı, namuslu ve dürüst olabileceğiz? Her şeyimizi kaybedince mi? Hiçbir şey yapamıyorsak, en azından çevremizdeki hayvanlara, derelere, ağaçlara bir bakalım. Dünyanın en iyi okulunda, dünyanın en iyi öğretmenlerinin, din adamlarının bize gösteremeyeceği/öğretemeyeceği o kadar çok bilgi var ki onlarda inanamazsınız. Yeter ki bakalım ve görelim. Hem de bu bilgilerin hepsi bedava.

Saygılarımla…

Mehmet ÇALIŞKAN

Bir cevap yazın ya da yorumda bulunun