Komşu ülke Suriye’nin ülkemiz için önemi

Suriye de yapılan seçimler sonucu, BAAS Partisi adayı Esad seçimi kazandı yaklaşık % 95 oy alarak.

Bu seçim sonucunu tanımayan Emperyalist ülkeler ABD, Fransa, Almanya, İngiltere ve büyük bir diplomasi skandalı olarak gördüğüm Türkiye…

Ayrıca Avrupa birliği dış ilişkiler ve güvenlik politikası yüksek temsilcisi Josep Borrell “Seçimlerin özgür ve adil olmadığını bu nedenlerle seçim sonuçlarını tanımayacaklarını” söyledi.

Bu seçim sonuçlarını tanıyan ve Esad’ı kutlayan ülkeler;

Rusya lideri Putin “Sizin yönetiminizin ülkenizi en kısa zamanda istikrara kavuşturacağına inanıyoruz size desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz.” dedi.

Esad’ı kutlayan bir diğer ülkede Çin Devleti oldu. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian da Pekin’de düzenlediği basın toplantısında hükümetinin Esad’a “İyi dileklerini ileterek, Suriye’nin egemenliğini, toprak bütünlüğünü korunmasını her zaman destekleyeceklerini” ifade etti.

Türkiye’nin Emperyalist ülkelerle beraber hareket etmesine ülkemiz diplomasisi adına üzülüyorum…

Neden mi? Sırayla sayayım.

a) Baas, Arapça uyanış anlamına gelir.

b) Arap milletlerini bir çatı altında toplamayı hedeflemiştir. Hedeflerinde başta petrol olmak üzere tüm zenginliklerinin Arap ülkelerinin ulusal çıkarlarına hizmet etmesini amaçlar.

c) Doğal olarak emperyalist ülkeler Arap petrollerini kaybetme ihtimali üzerine, 45 yıl süreyle Baas rejimini kabullenen ülkeleri şiddetle cezalandırdılar…

Sırası ile 2003 Irak belleklerdedir Saddam’ı nasıl yok ettikleri… Yalnız, Saddam’ı değil tüm Irak tarihini yok ettiler…

2011 yılında Libya’da Kaddafi’ye yapılan saldırı ve sonuçları… (Bütün bu saldırılar bizim de içinde olduğumuz NATO güçlerince gerçekleşti.)

Sonuç Baas rejimi, sadece Suriye de kaldı… Ne yazık ki ülkemiz de Emperyal güçlerle beraber hareket ediyor ve seçim sonuçlarını tanımıyor!!!

d) Daha birkaç hafta önce Rusya, Türkiye ve İran’la yapılan toplantıda Suriye’nin toprak bütünlüğünü onaylamıştık… ABD’ye selam olsun diye seçim sonucunu tanımamak… Bu olay ülkemizin ulusal alanda güvenirliliğine gölge düşürmez mi?

e) Bugün Suriye en zor günlerini yaşıyor. Bir tarafta bölgemizin sabıkalı ülkesi İsrail ABD’nin desteği ile Golan tepelerinin suyuna el koymuş, diğer tarafta ise petrollerini PKK – YPG’ye peşkeş çeken bir küresel haydut; ABD ile mücadele eden bir komşu ülke var….

Bir Cevap Yazın Ya Da Yorumda Bulunun