Karadeniz’de sular ısınırken ülkemiz için zor günler

Rusya ve Ukrayna arasında gerilim hızla tırmanıyor. Rusya savunma bakanı “Ukrayna’yı yerle bir ederiz!” gibi çok sert bir tehdit savurdu. Ukrayna devlet bakanı NATO’dan destek istedi ve hatta NATO üyesi olma talebinde bulundu. ABD Rusya’nın karşısında olacağını dünyaya ilan etti.

Şimdilik durum böyle…
Peki, burada ülkemizi ilgilendiren nedir?

Kavganın temelinde ki konu Kırım… Rusya’nın Dışişleri sözcüsü Mariya Zaharova Kırım için, “Kırım Rusya’nındır, onu bizden almaya kalkışanlar nükleer savaş dâhil her türlü savaşı göze almalıdırlar. Sadece Türkiye hariç onlar bunu iç politika malzemesi yaptılar.” demişti.

Oysa Türkiye sürekli olarak Kırım’ın Ukrayna’ya ait olduğunu ısrarla savundu geçtiğimiz aylarda Ukrayna devlet başkanı ülkemizi ziyaret ettiğinde Sayın Cumhurbaşkanımız tekrar “Kırım’ın Ukrayna’ya ait olduğunu teyit ediyoruz!” dedi.

Ayrıca Ukrayna ile savunma anlaşması yaptık.

Bence; Türkiye çok önceden böyle bir savaş riskini öngörebilseydi, (bana ait iki yıl önce yazdığım bir yazıyı hatırlatayım) daha tarafsız olmayı başarabilirdi

Türkiye bu zor koşullardan çok düzeyli bir diplomasi ile çıkmalıdır. Gerçi birkaç gün önce Rusya Dışişleri sözcüsü Zaharova, Rusya Türkiye dostluğunun 100. yılı için ülkemize dostluk mesajı gönderdi.

Türkiye ile her alanda yapıcı ilişkilerimizi genişletmeye, ticari-ekonomik ve yatırım alanlarındaki işbirliğimizi artırmaya, gelecek vaat eden enerji, sanayi ve altyapı projelerini gerçekleştirmeye, kültürel-insani paylaşımları ve insani ilişkileri geliştirmeye hazır olduğumuzu teyit ederiz” ifadelerini kullandı.

Buradan şu sonucu çıkarabiliriz. Rusya, Türk akımı, nükleer tesis gibi yatırımları nedeni ile ve biraz da
ABD ile ilişkilerinin çok bozulduğu bu günlerde Türkiye’yi gücendirmeyi göze alamadı diyebilirim

Bir Cevap Yazın Ya Da Yorumda Bulunun