Gereksiz Ders

Gereksiz ders mi olur diyeceksiniz, olur tabi öğretmenlerin bile gereksiz gördüğü dersler var elbet; çünkü gereği hiçbir zaman düşünülmez ve dolayısıyla tartışmaya bile açılmaz.

Konuya küçük bir anımla başlamak istiyorum. 1993-94 eğitim öğretim yılıydı hatırladığım kadarıyla. O zamanlar 4+4+4 …vs yoktu, eğitim sistemi bu dönemdeki kadar her yıl değişmezdi, ihtiyacı da yoktu tabi ama mükemmel de değildi, öyle her yıl olmasa da bir kereliğine köklü ve her yıl değiştirilemeyen bir değişikliğe ihtiyacı vardı. Mesela o zamanlar 8. sınıf değil de orta 3 vardı ve ben de o sınıftaydım. Teknoloji Tasarım değil de Ev Ekonomisi, İş-Teknik gibi derslerimiz vardı; onun yerine ve Resim gibi, Müzik gibi gereksiz derslerdi bunlar da.

İşte bu İş-Teknik dersi öğretmenim 2. dönemin başlarında teneffüste yanıma gelmiş ve benden özür dilemişti. O zamanlar bir büyüğün küçükten ve hatta bir öğretmenin küçücük bir öğrencisinden özür dilemesi, o GERÇEK(!)büyüklüğü göstermesi görülmüş bir şey değildi tabi, hâlâ da değil diyebiliriz. Çok şaşırmıştım, ne cevap verdiğimi hatırlamıyorum bile fakat özrün sebebini iyi hatırlıyorum. Meğer benim bütün derslerim 5 iken bu dersim 4 düşmüş, öğretmenim de haliyle “bu kadar başarılı bir öğrenciye ben nasıl 4 verdim, ayıp ettim” diye hayıflanmış olsa gerek ki küçücük bir çocuktan özür dilemeye kadar götürmüştü işi ve hatta aynı hatayı ikinci dönem tekrarlamamıştı.

Gereksiz dersin ne denli gereksiz olduğunu bu olaydan anlayabilirsiniz. Öyle çok gerekli bir ders olsaydı, karne notu verilirken diğer derslerdeki başarıya ya da başarısızlığa bakılmazdı. Ayrıca bu derslere çoğu okulda branş öğretmenleri girmez, çünkü YOKTUR. Öte taraftan bir sürü gereksiz ders öğretmenliği mezunu da atanmayı bekler de atanamaz bir türlü. En fazla öğretmen açığı bu gereksiz derslerdedir, atanamamış öğretmenlerin çoğunluğunu da bu gereksiz derslerin öğretmenleri oluşturur. Ne kadar da çok kullandım bu “Gereksiz Ders” kelimelerini değil mi? Halbuki bu konuda konuşmak bile gereksizdi.

Gereksiz dersin gereksizliğinin bir diğer ispatı da liselere veya üniversitelere giriş sınavlarında yer alamayışı diyebiliriz. Sınavda sorusu çıkmayan bütün derslerin kaderidir gereksiz ders muamelesine maruz kalmak. Çünkü her şeyimiz sınav, hayatımız sınav, öteki dünyaya bile sınavla gidiyoruz. Sınav çok önemli ve dolayısıyla sınavın dışında kalan her şey gereksiz!…

Ben, velilerin yerinde olsaydım bu durumdan şikayetçi olur bu gereksiz derslerin müfredattan kaldırılmasını isterdim. “Madem gereksiz neden var?” Ya da şöyle şöyle sorardım; “Madem var, neden gereğini yapmıyorsunuz?”.

Bir cevap yazın ya da yorumda bulunun