Çöküntü Unsurları

UMUŞ

‘’Bütün iyi kitapların sonunda

Bütün gündüzlerin, bütün gecelerin sonunda

Meltemi sende esen

Soluğu sende olan

Yeni bir başlangıç vardır.Parmağını sürsen dünyaya, rengini anlarsın

Gözünle görsen elmayı, sesini duyarsın

Onu işitsen, yuvarlağı sende kalır

Her başlangıçta yeni bir anlam vardır.

Nedensiz bir çocuk ağlaması bile

Çok sonraki bir gülüşün başlangıcıdır.’’

EDİP CANSEVER

Türkiye tarihinin son 30 yılına damgasını vuran ‘’sağ-muhafazakâr-İslamcı milliyetçilerin’’ tükenmez para+güç istemleri devletimizin yapısal özelliğini bozdu.

12 Eylül öncesi, semtlerde kabadayı kültürü olgusuyla iç içe yaşardık. Turgut Özal’ın siyasi arenada yer almasıyla birlikte küçük Amerika olma özlemi, kasabanın kaba-cahil güçlerini büyük kentlerin sokaklarına taşıdı…

‘’Benim memurum işini bilir!’’

‘’Allah’ın ipine sarılalım!’’

Söylemleri hayali ihracatın önünü açtı. Yurt dışına gönderilen çaput-çul/salyangoz-kurbağadan öyle paralar kazanılıyordu ki… O dönemde memleket, Malatya kökenli Nurettin Güven, Turan Çevik gibi görgüden yoksun iş insanlarının çiftliğiydi.

Gazinoların en ön masalarında onlar vardı… Alımlı çalımlı şarkıcı-türkücü hatunlar bu insanların masalarında meze, yataklarında o.ospu olmuştu!

Demet demet çiçekler, şampanya şişelerinin mantarları, yeşil yeşil dolarlar sahnede, havada uçuşuyordu!

Toplum bunları sessizce izlerken sokağı avucunun içi gibi iyi bilen bıçkın delikanlılar (ülkücü armaları yakalarında olan), çok kolay para kazanan kişilerin başlarına çöreklendiler…

Alaattin Çakıcı,

Mehmet Köymen,

Kürşat Yılmaz,

çek- senet tahsilatı, mülkiyeti Türk halkına ait orman ve arazileri çevirip gecekondu yapmak isteyenlere uygun fiyata verdiler!

Ali Osman Hacısüleymanoğlu,

Nihat Özbir,

Sami Hoştan (Arnavut Sami),

Ali Fevzi Bir,

kumarhane aleminde büyük isim oldular.

Sedat Şahin,

Vedat Şahin,

öldürülen arkadaşlarının Bafra’da intikamını alarak İstanbul Aksaray-Fatih semtlerinde öne çıktılar…

Sedat Peker,

Vedat Peker,

alacak verecek işleriyle büyürken siyaset, spor dünyasına el attılar.

Zamanın döngüsü, Sedat Şahin ve arkadaşlarının büyümesini ve inanılmaz kıyıcılığıyla Türkiye’nin yeraltı dünyasında var olan tüm dengelerini yerle bir etti!

Ama bu grup, birçok karşıt gruba karşı sert tavırlar alarak yürürken hiçbir siyasi oluşumun desteğini almadı. Yine Şahin grubunun bir benzeri Nuri-Vedat Ergin kardeşler Fatih/Karagümrük’te sokağa indi. Onlarca cinayetle bir anda basının gündemine oturdular… Ceza evlerinde akıl almaz infazlar yaptılar… Askeri ve siyasi yönlendirmelerle insan öldürdüler.

Reis Sedat Peker’in kökeninin Kafkasya olması, Sakarya-Sapanca ve Rize’ye uzanan geniş aile bağı, siyasal yapıdaki soycu yaklaşımca devletin damarlarına sızmasını kolaylaştırdı.

Spor/ Borsa/ İnşaat/ Reklamcılık/ Telekominakasyon alanında şirketlerle büyüdü. Bir dönemin Türk Turancısı, daha sonra (AKP ile) Türk-İslam sentezi düşüncesiyle Balkanlar’dan Türk Cumhuriyetlerine, Suriye iç savaşına dek ellerini yardım amaçlı (!) uzattı.

İktidarın önemli bakanları ile akçeli işlerden dışlandığını görünce, kendisi için karanlık günlerin başladığı kabullendi.

Atılım alanını genişletmek ereğiyle yurt dışına çıktı.

Dağlık Karabağ, Bosna- Hersek, Makedonya, Fas dörtgeninde barınamayacağını ve kendisini koruyamayacağını hissedince karşı savaşını büyütmek üzere Dubai’ye yerleşti.

Geri dönüşü olmayan saldırısını başlattı…

Susurluk kazası

Alaattin Çakıcı hükümet yıkmıştı.

Bugün de Sedat Peker’in bu atılımları çıkarcı yapıdaki AKP’nin dış duvarlarını çatlattı!

Çöküntü başladı. Hızlı bir biçimde ülkemizde MUHAFAZAKAR siyaseti sona erdirip, sosyal demokrat bir aydınlıkla siyasal erki ele geçirmemiz gerekmektedir.

Bu toplumu özgür, laik, demokratik yapıya kavuşturmak asal görevimiz olmalı.

 

DE GÜLÜM

‘’De gülüm! De ki: ela bir günde geleceğim

İstanbul darmadağın olacak, saçlarım

Darmadağın. Hepsi, darmadağın!

Üzülme gülüm! Toparlayacağız, birlikte,

Ayağa da kalkacağız, yürüyeceğiz de gülüm

Hem de çelikten toprağını dele dele hayatını!’’

KÜÇÜK İSKENDER

Anıl Güven

21 Mayıs 2021, Aachen Almanya

One thought on “Çöküntü Unsurları

  1. Mütedeyyin, muhafazakâr, dindar görünen özellikle siyasi ve tüm yapı ve grupların aslında tek amaçlarının yeşil $’a çıktığını, aralarında paylaşım kavgası çıkmadan NASIL anlayamıyor bu halk?

Bir cevap yazın ya da yorumda bulunun