CAATSA uygulaması yürürlüğe girdi!

ABD’nin hasımlarına yönelik CAATSA uygulaması bugün yürürlüğe girdi. Yaptırımlar listesinde:
a) Savunma Sanayisi Başkanı İsmail Demir,
b) Başkan Yardımcısı Faruk Yiğit,
c) Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanı Mustafa Deniz var.

Bu kişilerin ABD’deki mal varlıkları dondurulacak ve vize kısıtlaması getirilecek… Nedeni Türkiye’nin Rus yapımı S 400 savunma sistemi satın alması…

Şimdi: Türkiye büyük önderimiz MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ün ülkesidir bu ülke. Onun liderliğinde emperyalizme meydan okumuştur.

O halde biz de sömürgeci ABD’ye aynı sertlikle cevap vermeli, aşağıda sıralayacağım kişilere yaptırım uygulamalıyız:

a) ABD Dışişleri Bakanı (Özellikle ülkemize saldırgan tutumu nedeniyle) Blinken,
b) ABD Savunma Bakanı Austin,
c) Türkiye sınırında Yunan ordusuna orantısız destek veren ABD komutanları,
d) Ülkemiz sınırında PKK / YPG’ye destek veren komutanlar

Türkiye ulusu yüce bir ulustur. Böyle seviyesiz suçlamalara boyun eğmez… Değerli takipçilerimiz benim düşüncelerime sahip çıkarsanız mutlu olurum. 

***

Editörün notu: Bu konuda daha geniş kapsamlı bilgi edinmek için Sözcü gazetesinin haberini iletiyor, Sn Orhan Ayber’e yine önceden bizleri uyardığı ve çözüm fikriyle ışık olmasından dolayı, sonsuz teşekkür ve hürmetlerimi iletiyorum.

 

ABD’den Türkiye’ye yaptırım açıklaması: Devreye giriyor

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye yönelik yaptırımlarla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada Savunma Sanayii Başkanlığı ve dört isme uygulanacak CAATSA yaptırımlarının yarın devreye gireceği belirtildi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 08:00, 06/04/2021
ABD’den Türkiye’ye yaptırım açıklaması: Devreye giriyor

Türkiye’nin S-400 sistemini satın almasını ‘kabul edilemez’ olarak niteleyen bakanlık, yaptırımların 7 Nisan itibarıyla devreye gireceğini vurguladı. Açıklamada, yaptırımın gerekçesi olarak Savunma Sanayii Başkanlığı’nın, Rusya hükümeti ve istihbarat kurumlarıyla gerçekleştirilen işlemleri gösterildi.

ARALIK 2020’DE AÇIKLADILAR

Aralık 2020’de ABD, Rusya’dan S-400 sistemleri aldığı gerekçesiyle Türkiye’ye CAATSA yasası kapsamında yaptırım uygulanacağını açıklamıştı.

Açıklanan yaptırımlar kurum olarak Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile SSB Başkanı İsmail Demir, SSB Başkan Yardımcısı Faruk Yiğit, Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanı Serhat Gençoğlu ve SSB Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanlığı Grup Müdürü Mustafa Alper Deniz’e yönelik yapılmıştı. SSB’ye ABD ile tüm ihracat izinleri, yetkilendirmeleri, kredileri yasaklanmış, listeye alınan SSB yetkililerinin de ABD’deki mal varlıkları dondurularak vize kısıtlamaları getirilmişti.

BÜYÜKELÇİ SİNYALİ VERMİŞTİ

Yaptırımların devreye alınacağıyla ilgili sinyali, şubat ayı başında gazetecilere açıklamalarda bulunan ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield vermişti. Satterfield, S-400 konusunda ABD’nin tutumunda bir değişiklik olmadığını söylerken,
“Ocak ayı sonunda yürürlüğe giren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası, CAATSA yaptırımlarının kaldırılması için Türkiye’nin S-400’e sahip olmamasını şart koşuyor. Bu yeni ve daha katı bir yasal zorunluluk, fakat bu bir ABD yasası” ifadelerini kullandı.

6 maddede CAATSA ve ABD Türkiye gerginliklerinin kısa tarihi...6 maddede CAATSA ve ABD Türkiye gerginliklerinin kısa tarihi…

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/abdden-turkiyeye-yaptirim-aciklamasi-devreye-giriyor-6356126/?utm_source=dahafazla_haber&utm_medium=free&utm_campaign=dahafazlahaber

 

Bir Cevap Yazın Ya Da Yorumda Bulunun