Gezi; 3 – 5 zabıta saldırdı

Üç beş zabıta çocuklara saldırdı, alındık. Zaten tahammül sınıra gelmişti. Biz herkes kendi bildiğinde gider derken, senin art niyetle bize saldıracağını düşünmemiştik. Muhtar bile olmaz demişlerdi. Bizse demokrasi de bir şiir hak kaybına neden olmamalı demiştik.

Üç beş zabıta çocuklara saldırdı, alındık. Çocuklara ve GL’lerin parkına ne oluyor diye toplanırken, sen üç günlüğüne dışarı gitmiştin. Yerine bıraktıkların ortalığı yumuşatmaya çalışmıştı. Dönünce her taraf zehirli dumana bürünmüştü. Korkmadık, kaçmadık ve yılmadık. Sen durmadan öfkeni beslesen de biz esprimizi besledik. Güldük, güldük, güldük.

Üç beş zabıta çocuklara saldırdı, alındık. Az geldi, perde arkasından da vurun, sıkın, öldürün de denmiştir. Nihayetinde öldük çoğaldık, vurulduk çoğaldık, yaralandık çoğaldık. Mayıstan hazirana, temmuza şehirler ve meydanlar sesimizle yıkandı. Ara sokaklar senin tayfaydı. Tuzaklar kurdular. Ondan da yılmadık. Düğün havası tencere tavamızı da beğenmedin. Şikayet edin dedin yüzde elline. Hepsi suskun kaldı evlerinde. Ne de olsa alışıklar evde söylenmeye. Demokrasi söylemektir, söylenmek değil.

Üç beş zabıta çocuklara saldırdı, alındık. Biz her yeri espriye kestirirken taammüden silah sıkan polisi de gördü bu millet, 50 – 100 kişilik yarı çıplak deri kıyafetliler saldırdı bana, üzerime çiş etti diyeni de, eli palalı esnafı da. Az geldi cami de içki içtiler dedin, göstereceğim dedin. Hala o cumanın gelmesini bekliyoruz. Faiz lobisi kime yakındır biliriz. Satılmış, korkutulmuş ya da sindirilmiş medyayı belgeselinden tanırız. Geç bunları bir kalem. Biz tarafsız yorumcuyu iki dakikalık sözünden biliriz.

Üç beş zabıta çocuklara saldırdı, alındık. Burası Anadolu, demokrasinin beşiği! Birikimlerimiz yüzyıllar içinden, savaştan barıştan süzülerek gelir. Ayrımız gayrımıza, gayrımız ayrımıza hoşgörüyle bakar. Anlayana hepimiz biriz, anlamayana öteki. Tenime, dinime, kültürüme bakınca görürsün türkü, kürdü, ermeniyi, rumu. Hem müslümanız, hem gayri müslim. Bir yanım alevi, bir yanım sünni. Bildiğimiz tek dil barıştır. Dinini, öfkesini, kinini bilenler ya da güdenler bizden değildir. Nasıl ki İbrahim’den beri geliyorsa dört din algısı, biz de öyleyiz işte. Eğitimi aileden alırız. Bakkaldan şeker çalanı annesi döver. Zalimin zulmuna sus olanı babası. Burası Anadolu, demokrasinin beşiği. Hiçbir baba oğluna hırsızlık öğretmez.

Üç beş zabıta çocuklara saldırdı, alındık. Park dediğin neki, memleketin her tarafı park. Gezi Parkı ayrıydı. Taşırdığın tahammülü bilemedin. Bir de çıktın birkaç ağaç dedin. Koptuk gülmekten. Az geldi şüreka da ağaç açıklama derdine düştü. Sanki hepsi paralel, diyecek sözleri yokmuş gibi. O kadar gazın üstüne iyi geldi. Gül ha gül yaptık. Anneler – babalar bizimleydi. Az geldi nineler – dedeler de geldi. Yandık yakıldık, öldük yaralandık. Acımıza bir sürü yerden ses katıldı. Asya, Afrika, Avrupa, Amerika. Vesselam dünya tarihine şık bir imza attık. Seninki mi? Onu zaman gösterecek. Neden dersen zaman insanın ve insanlığın tanığıdır.

Bir cevap yazın ya da yorumda bulunun