Evlenecek kız mı, eğlenecek kız mı?

Bu yazıyı görenlerin yarıdan fazlasının, yazının başlığına bakıp beni linç ettiği kesindir. Halkımız diyemiyorum, toplumumuz öyle bir yere savruldu ki en ahlaksızının en çok ahlaktan bahsettiği, ahlak yönünden ahkâm kestiği bir dünya düzeninde bizim toplum da hak ettiği yerini almış durumda.

Atasözlerinin geçmişini hesaplamak zordur; ancak özlü sözlerin geçmişini hesaplama kolaydır. Bu başlıktaki aşağılık ifade, asırlar öncesinden bize hediye edilmiş olmaz; kadınların ‘eğlenecek kadın’ şeklinde sınıflanması, günümüz paracı ahlak ve paracı ekonomik gücün, erdem ve bilginin yerini almasıyla ortaya çıkmıştır. İşte, bu yazıda bunu anlatıyorum.

Halkımızın kültürü kadına önce ve ilk olarak evlenecek düşüncesiyle, vaadiyle yaklaştığı dönemlerden sonra, anında ortaya laçkalaşmış popüler kültürün etkisiyle bir deyim daha çıktı. Kadınların bazıları bu ifadeyi kendilerine hak görüyor; bunu aleni görebiliyorum sosyal medyada. Bazı kadınların, başka kadınları bu ifadeye hak gördüğü de gözümüze ilişiyor. Oysa, tüm kadınlar, diğer tüm kadınlar için ahlaki değerleri ve sözleri korumak, kötü tepkilere ve saçmalamalara karşı direnç göstermek zorundaydı; yapmadılar, yapmıyorlar.

Bu durumda, kadınların birbirini linç etmesi sonucu ortamı laçka gören ve kişiliği oluşmamış ergenlerin bu deyime sarılması olağandır; yapıları buna uygudur. Peki suç kimin? Elbette suç gariptir ve kimse onu sahiplenmez.

Ancak, toplumun çürümüşlüğünün önüne eğitimle, düzenle ve hakkaniyetle geçileceğini bilmeyen siyasetçi yoktur. Bunları bilmeyen din adamları yoktur. Bunları bilmeyen iş insanları yoktur. Herkesin bildiği, herkesin haberdar olduğu bu düzende seviyesizlik, neden bu kadar alenileşiyor? İşte, burada ayrıntılara bakmak lazımdır.

Evlenecek kız: İster muhafazakâr ister Laik çevrede olsun, kutsanmış ve övülmüş, yüceltilmiş kadınlar için kullanılıyor. Fakat, bu evlenilecek kız evin kölesi olmak zorunda değildir. Burası çıkmazda kalıyor işte!

Eğlenilecek kız: Aslında, bir insanın bir başka insana en ağır hakareti yapmak için bulduğu bir hitabettir bu! Zamanında ülkede en çok dinlenen ve satış rekorları kıran, devletin resmi kanallarında, ünlü TV kanallarında sürekli söylenen neydi? “İyi kızlar cennete gider, kötü kızlar her yere gider?” denilen aşağılık demeçler… Oysa kötü kız yoktur. Başkasına göre farklı yaşayan, olaylara farklı yaklaşan ve dünyası farklı olan kız vardır. İyi kız da yoktur; çünkü kızlar hep iyidir ve eşittir.

Dilimize pelesenk olmuş bu şekildeki aşağılık cümleleri, bir an önce kullanımdan temizlemeliyiz.

Bana ve bence, benim gibi olanlara göre; kızların hepsi de ne evlenilecek ne de eğlenilecek; dost olacak insanlardır.

Ali Kurt

Bir cevap yazın ya da yorumda bulunun