El Çabukluğu

El çabukluğunuz yoksa, nasıl bu yeteneği kazanabileceğinizi aktarmaya çalışacağım. Bu yeteneğin önemi ise, zamanı çok güzel kullanmanıza sebep olacak. Eğer, emek işinde çalışıyorsanız sizi işinizde çok değerli kılacak bir yetenek kazanabilirsiniz.

Öncelikle yapacağınız işe tam konsantrenizi vermeniz gerekiyor. Hamleleri kafanızda bir bir sıralamalısınız. Görmeden elinizle hissetmeyi de öğrenmeniz gerekiyor. Bu yüzden yeni bir işe başladıysanız, öncelikle o işi dikkatle acele etmeden iyi bir şekilde çok iyi kavramaya gayret göstermelisiniz. Elinizle de (üretim ya da hizmet için ne ile yorulmalıysanız) nesneleri iyice kavramaya gayret gösteriniz. Artık el çabukluğu için hazırsınız.

Bir işi yaparken eliniz o işe gittiğinde, kafanızı çevirip bir sonraki hamleye odaklanın; daha sonra tekrar eliniz değdiğinde yine bir sonraki hamleye… Göreceksiniz ki eliniz birini yaparken, gözünüz de diğerine elinizi hazırlayacaktır. (Bakmanın işin yarısını yapmak olduğunu unutmayın.) Artık yaptığınız iş bir anda çok hızlılık gösterecektir. Tabii, bu yazdıklarım en çok işçi kardeşlerimin işine yarayacaktır.

Ev temizliğinde ya da gündelikte normal işler için el çabukluğunda ise, hep yaptığınız işler olduğundan zaten normalin üzerinde el çabukluğunuz vardır. El çabukluğunuzu arttırmak için, yine hamle sıralamasında işi yaparken, hep sonraki hamleye odaklanın.

Yavaşladığınız vakit, içinizden ‘sonraki’ diyerek hep bir sonraki hamlenize odaklanın. İşiniz çabucak bitecektir.

Konuyla ilgisi yok ama ev işi yaparken, gelirken getirin giderken götürün ki evinizde toplama işi kolay olsun.

El çabukluğumla bilindiğim için, size bu yazımda tecrübelerimden aktarım yaptım.

Hepinize başarılar diliyorum. Umarım, yazdıklarım işinize yarar. Bolca keyifli zamanlar diliyorum. (Uygulamada sorun yaşarsanız yorumlarınızı bekliyor olacağım.)

 

 

Bir cevap yazın ya da yorumda bulunun