Bir atamayla geldi geçti peh peh peh…

Bu haftanın gelecekte de önemseneceğine inandığım haberiyle başlayacağım:
Türkiye’de son zamanlara kadar yayın yapan “Sputnik” adında bir internet sitesi vardı. Rusya kaynaklı bu sitenin haberleri; Rusya’nın Türk Halkı’na olan sevgisini ifade eder, Rus derin devletinin Türk Halkına dostluğundan söz ederdi. Hatta, son olarak Rusya’nın taze sebze ve meyve ambargosunun kalkacağı yönünde haberler yapmıştı.

Gel gelelim bu siteyle ilgili olarak Türkiye’deki yöneticilerin kaygıları vardı. Nitekim site aniden kapatıldı ve yöneticisi Tural Kerimov’un Türkiye’ye girişi yasaklandı.

Ve tabi Davutoğlu Ahmet Hoca’dan söz etmeden olmaz. Fakat ben genelin aksine, söyleneceği önceden söylemeyi sevenlerdenim. Kendisinin günah keçisi seçileceğine dair uyarıda bulunduğum ve tercihlerinin siyasi hayatını kısa sürede ve doğrudan etkileyeceğini söylediğim 1 Nisan yazımı hatırlatır, saygılar sunarım -Ha bu arada, görevi süresince onca felâketler yaşayan ülkemizde; ilk kez yüzünün gerçektenasıldığını gördüm, demek gerçekten hissedince oluyormuş:

“Sayın Ahmet Davutoğlu’na bir önerim var:

Türkiye Cumhuriyeti, ülkemize yüz milyarlarca dolar zarar veren bu sorumluluğu üstlenmez. Zamanı geldiğinde bir suçlu bulunacaktır ve muhtemelen o, siz olacaksınız. Uzun yıllar dış işleri bakanlığı, sonra da başbakanlık yaptınız ve hatırlatmalıyım ki göreve geldiğinizde çevre ülkelerimizle hiçbir sorunumuz yoktu. Öncelikle Rusya’dan gelişmeler:

1. Rusya Parlamentosu üst kanadı Federasyon Başkanı Valentina Matviyenko, “Türk tarafı uçağımızı vurmanın sorumluluğunu alırsa, buzları eritmeğe hazırız.” dedi.

2. Rusya Dış İşleri Bakanlığı sözcüsü Zaharova, Rusya ve Türkiye gerginliğinin “geçici” olduğunu söyledi.

3. Gazprom’un Türk Akımı hakkındaki yeni açıklaması…

4. Bazı Türk turizm şirketlerinin faaliyetlerine izin verilmesi…

5. Geçtiğimiz gün Foça’da gerçekleştiği gibi, iki tarafın askeri uzmanlarının karşılıklı görüşmeleri…

Sayın Davutoğlu; Sayın Cumhurbaşkanı da hazır ABD’de iken, Rus meslektaşın Medvedev’i bir ziyaret et. Bak ilişkilerde nasıl da ilerleme olacak… İllâ “özür” kelimesini kullanmaya da ihtiyacın yok, geri kalanı da Türkiye’nin jeopolitiği çözer.

Ya Türkiye’nin dış politikadaki başarısızlığının sorumlusu olursun, ya da Rusya ilişkilerinin ve son zamanlardaki sorunların düzeltilmesinin mimarı ve kahramanı olursun -tercih senin…”

Son söz Sayın İrfan Tuna’nın -çok güzel özetlemiş:
“Ülkemizi ABD emperyalizminin sömürgesi yapma çabalarına karşı çıktıkları, Mustafa Kemal Atatürkümüz’ün Tam Bağımsız Türkiye idealini savundukları için; 6 Mayıs 1972’de 12 Mart Amerikancı faşizmi tarafından darağacına yollanan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı saygıyla anıyorum.”

Not: Eski bir yazım halen güncelliğini koruduğu için detaylarının dikkatinizi çekeceğini umarak paylaştım.

Bir cevap yazın ya da yorumda bulunun