Bilmek İstiyorum

30 Mart 2020 günü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan merakla beklenen “Ulusa Sesleniş” konuşmasını yaptı.
Corona Virüs önlemleri nedeniyle işini kaybetmiş binlerce küçük esnaf ve milyonlarca çalışan, Cumhurbaşkanı’nın ağzından, bu kişilere hükümetin kısa sürede parasal destek vereceği sözünü bekliyordu.
Tayyip Erdoğan, “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” sloganı altında Milli Dayanışma Kampanyasını başlattığını duyurdu.
Neydi bu kampanyanın özü?
Tayyip Erdoğan; tüm sivil toplum kuruluşlarından, patronlardan, ünlü kişilerden, halkın tamamından parasal destek istiyordu! Örnek olarak da kendisi, 7 maaşını bu kampanyaya bağışladığını duyuruyordu.
Tayyip Erdoğan, bu bağış kampanyasına katılacaklara, paralarını yatıracağı şu üç kamu bankasında IBAN numaralarını verdi:
Ziraat Bankası, Vakıf Bank ve Halk Bankası.

Değerli Dostlar,

Ben şimdi, şunları bilmek istiyorum:
Bu hesaplara yatırılacak paraları hesaplardan kim/kimler çekecek?
Bu hesaplardan paraları çekecek kişilerin adlarını soyadlarını, makamlarını, yetki ve sorumluluklarını bilmek istiyorum!
Bağış paralarını verilen banka hesaplarından çekecek kişiler, paraları götürüp kime/kimlere teslim edecekler? Onların da adlarını soyadlarını, yetki ve sorumluluklarını bilmek istiyorum!
Toplanan bağış paraları, kimlerin eliyle ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak, onların da adlarını soyadlarını, yetki ve sorumluluklarını bilmek istiyorum!
Toplanan bağış paralarının dağıtılacağı ihtiyaç sahipleri kim/kimler tarafından hangi yöntemle belirlenecektir? Onların da adlarını soyadlarını, yetki ve sorumluluklarını bilmek istiyorum!
Toplanan bağış paralarından yararlanacak kişi, kurum ve kuruluşların adlarını da bilmek istiyorum! Bu kişi, kurum ve kuruluşların adlarının, aldıkları para miktarlarıyla birlikte, hükümet tarafından resmi listeler halinde medyada yayınlanmasını istiyorum!

Değerli Dostlar,

Yakın geçmişte, 15 Temmuz Şehit ve Gazileri için yapılan bağış kampanyasında halkımızdan 309 Milyon TL para toplanmıştı. Bu parayı kimler topladı, nerelere yatırdı belli olmamış, konu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir soru önergesi verilmesine kadar uzamıştı.
Çok daha önceler, Bosna-Hersek Yardım Kampanyasında da milyonlarca lira toplanmış ancak, paraların nerelere, kimlere verilmiş olduğu ortaya çıkmamıştı!
Sütten dili yanan, yoğurdu üfleyerek yer!
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başlattığı Milli Dayanışma Kampanyası sonucunda toplanacak paralarla ilgili geçmişteki acı deneyimleri bir kez daha yaşamayalım, dilimiz yanmasın!
Hem, AKP Hükümeti her fırsatta “şeffaflıktan” söz etmiyor mu? Öyleyse ben de AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’dan başlattığı bu yardım kampanyasında “şeffaf” olmasını istiyorum!

Yılmaz Dikbaş
1 Nisan 2020, Çarşamba
0532 233 31 52

Bir cevap yazın ya da yorumda bulunun