Aynı Gemide Miyiz?

Son 75 yıldır ülke yöneticileri, zenginler ve ünlü kişiler hepimizin AYNI GEMİDE olduğu masalını anlata geldiler.
Özellikle ekonomik krizlerde bu söylem yinelenip durdu.
Corona virüs pandemik salgınıyla boğuştuğumuz bugünlerde de aynı söylem öne çıkarıldı:
HEPİMİZ AYNI GEMİDEYİZ!
Gerçekten hepimiz AYNI GEMİDE miyiz?
Beraber irdeleyelim.

• İstanbul’da Corona virüsü salgını dolayısıyla sokağa çıkamayan bir anne bir TV kamerası önünde şöyle yakındı:
“Çocuklarıma kahvaltı ettiremedim ve bu benim zoruma gitti. Devletimiz bu duruma bir el koysun. Şimdi çocuklarım aç kalmasınlar diye dilenmekten geliyorum. Çıkma diyorlar, bu durumda nasıl çıkmayayım. Açız, aç! Biz ölelim ama çocuklarımız aç kalmasın”.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı Nail Noğay bu anneye;
“Geber”
diye yanıt verdi.

Soruyorum:
Sizler, devlet memuru Nail Noğay ile AYNI GEMİDE misiniz?

• Saraylarda yaşayan, 300 araçlık korumalarıyla gezen, 400 milyonluk Boeing uçağı ile yolcuk edenlerle, siz AYNI GEMİDE misini?

• Türkiye’de yaklaşık 17 milyon dar gelirli vatandaş devlet yardımına muhtaçtır.
Öte yanda, Türkiye’de milyonerlerin sayısı 236 bin 370 kişiye yükseldi.

Sorum şudur:
Devlet yardımına muhtaç 17 milyon vatandaşımızla milyonerler AYNI GEMİDE midirler?

• 1983 yılından beri Cumhurbaşkanı, Başbakan, Başbakan Yardımcısı ve Bakan olarak görev yapmış ve yapmakta olanlar, “özelleştirme” adı altında Vatanın Varlıklarını sattılar.
“Vatanı Satanlar” adlı kitabımda bunlardan yaklaşık 400’ünün adlarını tek tek yazdım.

Şimdi sizlere soruyorum:
Fabrikalarımızı, işletmelerimizi, yer altı ve yerüstü madenlerimizi, limanlarımızı, bankalarımızı, tarım topraklarımızı satan; Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz, Ahmet Davutoğlu, Binali Yıldırım, Devlet Bahçeli, Deniz Baykal, Murat Karayalçın,, Süleyman Soylu, Namık Kemal Zeybek, Abdüllatif Şener, Sadettin Tantan, Rifat Serdaroğlu, Mehmet Şimşek, Numan Kurtulmuş, Ali Babacan, Mehmet Ağar, Egemen Bağış, Mevlüt Çavuşoğlu, Ufuk Söylemez, Tınaz Titiz, Fatma Şahin, Muammer Güler, Sadi Somuncuoğlu, Koray Aydın, Mahir Ünal, Murat Başeskioğlu başta olmak üzere, sizler, 400 Vatan Satıcısı ile AYNI GEMİDE misiniz?

• TUİK verilerine göre Türkiye’de hane sayısı toplam 19.481.678 (On dokuz milyon dört yüz seksen bir bin altı yüz yetmiş sekiz).
1.5 milyon hanede tuvalet yok.

Sorum şudur:
İstanbul’da Etiler’de bahçeli evlerde, Bağdat Caddesi’nde köşklerde,
Boğaz’da yalılarda oturanlarla tuvaletsiz 1,5 milyon evde oturanlar AYNI GEMİDE midirler?

• Avrupa Birliği’ne (AB) üye olmayı istemek, Ulusal Egemenliği AB’ye teslim etmeyi kabul etmek demektir.
AB, kendisine yandaş bulabilmek için çok sayıda kurum, kuruluş ve kişilere milyonlarca Avro tutarında “Hibe” dağıttı.
Hibe, karşılıksız para demektir.
Kim kime karşılıksız para verir?
AB, 2002-2009 sürecinde Türkiye’de toplam 286.171. 453 Avro (iki yüz seksen altı milyon yüz yetmiş bir bin dört yüz elli üç Avro) hibe ederek 2.312 (iki bin üç yüz on iki) kurum ve kuruluşu iğfal etmiştir.
Bu kurum ve kuruluşların;
145’i Vakıf, 245’i Meslek Odası, Sanayi ve Ticaret Odası, 341’i Dernek, 654’ü Kobi, 291’i Belediye, 73’ü Üniversite, 95’i Birlik, 70’i Köye Hizmet Götürme Birliği, 50’si Özel İdare ve 68’i Sendika ve Kooperatiftir.

Sorumu şudur:
Sizler, AB’den aldıkları toplam yaklaşık 286 milyon Avro karşılığı İĞFALİ kabullenen 2.312 kurum ve kuruluşla AYNI GEMİDE misiniz?

• Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde yaşayan 48 yaşındaki Hanife Duğa, biri üniversitede diğeri lisede okuyan çocuklarının eğitimi ve evinin geçimine katkıda bulunmak için 11 yıldır el tezgâhında simit satıyor.
Günde ortalama 100 simit satarak 30-35 TL kazanıyor.
Hanife Duğa’nın eşi ise hamallık yapıyor.
Hiç kimseye muhtaç olmadan yaşamaya çalışıyorlar.

Sorum şu:
Amerika’da malı mülkü, Boğaz’da yalısı olan eski başbakanlardan Tansu Çiller ailesi ile Hanife Duğa ailesi AYNI GEMİDE midirler?

• Karaman’da ENSAR Vakfı ve Karaman Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği’ne ait evlerde kalan çocuklar cinsel istismara ve tecavüze uğradılar.
2012-2015 sürecinde 9-12 yaşlarında 45 çocuğa tecavüz eden 54 yaşındaki Muharrem Büyüktürk adlı öğretmen tutuklandı.
Kasım 2016’da, Çorum ENSAR Vakfı eski Başkanı, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi öğretmeni Zekai İşler, 15 yaşında 2 kız öğrenciye cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle tutuklandı.

Şimdi, utanarak soruyorum:
Sizler, ENSAR Vakfı’nın çocuklarımıza cinsel saldırıda bulunan bu tecavüzcülerle AYNI GEMİDE misiniz?

• Silah ve uyuşturucu üreten ve satanlarla semt pazarlarında kendi üretimi sebze ve meyveleri satarak yaşamlarını sürdürmeye çalışanlar AYNI GEMİDE midirler?

• Hatay’da 75 yaşındaki Ramazan Çelik, 64 yıldan bu yana ayakkabı boyacısı. 6 çocuğunu ayakkabı boyacılığıyla büyütüp evlendirmiş.
Malatya’da ayakkabı boyacılığı yaparak geçimini sağlayan 63 yaşındaki Sabri Bütün, iki katlı bir evin bodrumunda yaşıyor. Yakacak ihtiyacı Yeşilyurt Belediyesi tarafından karşılanıyor.

Sorum şudur:
Ayakkabı boyacılığıyla yaşamlarını sürdürmeye çalışanlar, Türkiye’nin en zengin dolar milyarderleri Yıldız Holding, Rönesans Holding, Doğuş Holding, Fiba Holding, Koç Holding, Sabancı Holding ve Limak Holding sahipleriyle AYNI GEMİDE midirler?

• Ülke TV’de Esra Elönü’nün sunduğu “Arafta Sorular” programında konuşan, ‘aktivist yazar’ olduğu söylenen Sevda Noyan şöyle konuştu;
“Ya bak, 15 Temmuz kursağımızda kaldı. Yani yapamadık istediklerimizi. Boş bulunduk. Yani yanlış anlaşılmasın doğru anlaşılsın, bizim aile şöyle bir 50 kişiyi götürür. Onu söylüyorum. Biz çok donanımlıyız bu konuda, maddi ve manevi olarak. Biz liderimizi yedirmeyiz. Asla yedirmeyiz.Ayaklarını denk atsınlar! Bizim sitede var 3-5 kişi. Benim listem hazır, açıkçası!”

Şimdi soruyorum:
Sizler, kitlesel kıyım yapmaya hazır bu potansiyel katil ile AYNI GEMİDE misiniz?

Değerli Dostlar,
Bu konu çok uzundur.
Bir daha ki yazımda devam edeceğim.

Yılmaz Dikbaş
3 Haziran 2020, Çarşamba
0532 233 31 52

Bir cevap yazın ya da yorumda bulunun