Ata’m ve Rakı

Padişahlar gizli içerdi, ben açık içiyorum!

Moda koyundayız. Sıcak bir yaz akşamı. Sakarya motoruyla bir deniz gezisine çıkmıştık. Mehtabın ilk günleriydi. Koyun manzarası Atatürk’ün çok hoşuna gitmişti.
Atatürk bize:
“Buraya geldiğimizi kimse görmesin. Elektrikleri de söndürüp kendi kendimize rahat bir şekilde yiyip içelim. Mehtap da hazır” dedi.
Fakat daha on beş dakika bile geçmemişti ki çevremizin sessiz sedasız sandallarla çevrilmekte olduğunu gördük. Atatürk sarıldığımızı görünce:
“Karanlığın anlamı kalmadı. Elektrikleri yakın” dedi.
Ortalık ışıyınca beyaz yazlık elbiseleriyle gecenin içinde Atatürk’ün heybetli vücudu, bir heykel parlaklığıyla ortaya çıktı. O an denizin ortasında bir alkış sesi yükseldi. Bizim orada olduğumuzu öğrenen başka sandallar da kafileye katıldılar.
Atatürk, sevgi gösterisinde bulunan kalabalığa, sanki kendi konuklarıymış gibi sormaya başladı:
“Size ne ikram edeyim, ne istersiniz?”
Sandallardaki kalabalık arasından sesler yükselmeye başladı:
– “Paşam seni isteriz.”
Görülecek manzaraydı bu. Atatürk bir ara eliyle beni çağırdı:
“Rakı, şarap ne varsa hepsini halka dağıt. Bana da bir şişe bırak” dedi.
Ben de ne kadar içki varsa, orada bulunan herkese dağıttım.
Bağırış, çağırış gırla gidiyor. O zaman Atatürk, karşısında coşan, sevgi gösterisi yapan halka doğru kadehini kaldırarak şöyle konuştu:
“Vatandaşlarım… Buna rakı derler. Vaktiyle padişahlar gizli içerlerdi. Ben açık içiyorum. Siz de benimle beraber içiyorsunuz. Neticede unutmayın ki ben de sizin gibi insanım.”

Atatürk’ün Uşağı Cemal Granda Anlatıyor, Kristal Kitaplar. (Bu paylaşımı arkadaşımda görünce çok beğenerek, ilk yazıma bu konu ile başlamak istedim. Atatürk sayesinde, padişahların sınıfındaki içki, halkın damağına değdi.)

Şems Belli’nin röportajlarında Makbule Atadan, Atatürk’ün ilk içkiye nasıl başladığı sorusuna; Enver Paşa ile arası açıldığı zaman, yanıtını alır.

Vatan ve Millet aşkına ilk yudum…

One thought on “Ata’m ve Rakı

  1. Neyzen baba padişahların davetine gitmezmiş.Zorla Yıldıza gitmiş.Ney çalmış.Gece 1 kese altın vermişler.Sabah Beşiktaş ta sokak köpeklerinin boyunlarına bağlamış altınları salmış.Millet köpeklerden altınları almak için yuvarlanarak köpek kovalamaya başlamış.Seyreden Neyzen’de ellerini açıp “Eyy Allahım öndekiler mi hayvan arkadakiler mii”demiş.Ata’mız çağırmış.Hemen gitmiş.Ata sormuş”açmısın”diye.Evet deyince “iste ne istersen”demiş.”Bir okka rakı,bir somun ekmek,boş büyük tencere”demiş.Ekmeği doğramış,üzerine rakıyı boşaltmış.Yemiş kaşıkla.”Doydum paşam.Rakı içebiliriz ” Atatürk “Pes Neyzen ben seninle Rakı içemem”demiş.

Bir cevap yazın ya da yorumda bulunun