Aşağılık Kompleksi

“Bireysel Psikoloji ekolünün kurucusu Alfred Adler tarafından ortaya atılan ve kişinin bazı yönlerden kendini diğerlerinden aşağı hissetmesine neden olan karmaşasına verilen addır.

Bu komplekse sahip kişilerde genellikle kendini ispat etme çabası görülür. Sıklıkla farkına varılmaz ve telafi etme düşüncesi kişileri eziyet içine sürükler ve şaşırtıcı bir kazanım veya aşırı bir antisosyal davranışla sonuçlanır. İlk çalışmalarında teorisini göstermek için Napolyon komplekslerini kullanan Alfred Adler öncülük etmiştir. Özgüven eksikliği, saplantı bozuklukları, kültürel yozlaşma ve aşağılık kompleksinin nedenleri arasında gösterilebilir. Psikiyatrik bir hastalıktan çok psikolojik bir durumdur.

Adler, bütün gelişme dönemi süresince çocuğun ebeveyni ve genel dünyayla ilgili bir yetersizlik duygusu hissettiği kavramını geliştirmiştir. Hastanın kompensasyon için gösterdiği psikolojik veya fiziki çabaların sonuçsuz kalmasıyla psikonevrozlar gelişir; hasta başarısızlıklarını örtbas etmek ve başkaları üzerinde bir güç kazanmak için bu semptomlarını kullanır. Çok kere depresyonla birlikte beliren aşağılık duygularına emeklilikte ve yaşlılıkta sık rastlanır. Bu vakalarda hasta kendisine saygısını önemli derecede kaybetmiştir. Kişi toplumsal bakımdan düştüğünü, ve önemsiz kaldığını hisseder ve böylece paranoid reaksiyon tipleri gelişebilir.”

Sigmund Freud

İnsanlar hep kendilerini birileri ile kıyaslar, neredeyse iki yaşı itibariyle. İnsanlar, sürekli geliştirmeye ve eksik olduğu yerlerde gelişmeye çalışır. Eğer, çocukluktan bu gelişimi olumsuz etkileyecek durumlarla da karşılaşırsa çok kişi normal yetişmez.

Çevreden, aileden çocukların olumsuz etkilendiği vakit psikolojik hasar aldığını unutmayınız, onlara hassasiyet gösteriniz.

Lütfen bir çocuk düşünmeden onu nasıl güzel yetiştirebileceğinizi hesaplayınız. Saygılar.

One thought on “Aşağılık Kompleksi

  1. Bir örnekle başlayayım : Abimde bu kompleks var.Çocukluğundan beri hiç değişmedi.Orta 2 de okuldan atıldı.2 sene üst üste kalınca.Çok seyrekte olsa bir araya geldiğimizde hep kendini över.5 sene önce miras yolu ile bir daire aldı.Bende emlak işlerini iyi bilirim.Bir sene sonra deprem sigortası yaptırmış.Onu anlatıyor.Tapusu varmı dairenin dedim.Var tabii diyerek şişindi.Bakayım dedim.Getirdi.Arsa tapulu daire.Buna sigorta olmaz kim yaptı bunu deyince,rengi değişti.Benim sigortacım senden fazla okumuş o daha iyi bilir”dedi.Bende”çok doğru söylüyorsun,fazla okuyan fazla bilir”deyince.Durdu,cevap bulamadı”nasıl yani nasıl”diye sayıklamaya başladı.Renk kalmadı yüzünde.Böyle insanlar çok toplumumuzda.Gereğinden fazla balonu şişirirse patlar .Lâf ile saldırmaya başlayıp küçülürler.

Bir cevap yazın ya da yorumda bulunun