Amerikan Kültürü İle Neler Kaybettik?

Emperyal ülkelerinin her şeylerine olan bağlılığımızda, siyasi politikaların dışında; kültürümüzün yerini hiç düşündünüz mü? Sizlere bu yazımda yalnızca, Amerikan kültür etkisini ve tepkimizi iletmeye çalışacağım (ayrıca, birçok ülkenin Amerika gibi etkisindeyiz).

Mtv kanalları, Amerikan filmleri, Amerikan ürünleri, Amerikan afişleri, Amerikan yiyecekleri Amerikan içecekleri…vs.

Amerikan bir sanatçıya dolar bazına rağmen çok yüksek para harcayarak konser bileti alabilen insanlarımız var. Onların kanallarına abone olup, onların dizilerini veya filmlerini izliyoruz.
Kola değil de meyan şerbeti günümüzde içmiyorsak (ya da az içiyorsak) yaz aylarında, ya da pahalıya Starbucks’ta kahve içmeyi Türk kahvesine değiştirebiliyorsak; çocuklara evde pişen yemekleri zor sevdiriyor ve hamburger istiyorlarsa… Kim kazanıyor? Kimin milleti kaybedip, kimin milleti kazanıyor; ben söyleyeyim Mehmet Efendi ya da ülkemizden bir restaurant yerine, haleluya Amerikan şirketleri! 

Milli kültürümüzdeki müzikler neden eskisi kadar bilinmiyor ya da neden eskisi kadar üretilmiyor? Ama herkes Shakira’yı, Beyonce’yi ya da Madonna’yı bilir; bizim sanatçılarımızdan daha iyi takip edenleri de var. Bizim sanatçılardan hangisinin konserine çok para harcar Türkler? Amerikanlar gibi dans etmeye çalışan gençlere söylemek isterim ki bizim çiftetellilerimiz onlardan çok daha samimi.
Emperyal ülkeler yalnız, sömürüden kazanmıyor; emperyal ülkeler kültürlerini empoze ederek de kazanıyor; bu sebeple diğer üçüncü dünya ülkelerinin milliyetçi kültürlerinin kaybı ve yozlaşması için ellerinden geleni yapıyorlar.

Bir şirketten örnek vereyim; Apple. Yalnız Apple firması ülkemizi şirketini hiç enterese etmeyecek meblağ ile bizi satın alabilir, ama almaz! (Sebep, daimi kölelik bekledikleri sömürge ülkelerinin de müşteri olmasını ister.)

Amerika’da en büyük dünya şirketleri var, Musk’ın şirketleri, ya da bir sürü teknoloji şirketi dahilinde, bizim yıllar önce satın almaya başladığımız (Mintax) ve halen ürünlerini kullandığımız Progter and Gample şirketi gibi nicesi… En iyi müşterileri bu şirketlerin sömürge ülkeleri…Eskiden bizim temizlik ürünlerimiz yerine, ağırlıklı olarak televizyonda çıkan pahalı Amerikan ürünlerini satın alırdık.

Eskiden Marlboro sigarasıyla nasıl oyunlar oynadılarsa, bugünlerde Tekel’imiz yok! Fakat, Marlboro gibi markalar ülkemizde satışta. Ayaklarımızda Nike, ellerimizde İphone, yediğimiz (kuru fasulyeye kadar), içtiğimiz.., sahi milli neyimiz kaldı? Bizlerin milliyetçiliğini de bizzat kendimiz inzivai yöntemle irdelemeliyiz.

Kültürümüze sahip çıkmazsak, daha çok aç kalır ve açlığımızla zengin ederiz. Üretimi yeterli miktarda yapamıyoruz madem, bari kültürümüzü koruyarak daha az zarar görelim. Kimliğimizi bilmek ve ilerletmek için de kültürümüzün gerekliliğini söylememe gerek yok. Kültürümüze sahip çıkmak ümidiyle.

Bir cevap yazın ya da yorumda bulunun