ABD başkanı Biden’in Türkiye ile ilgili sözde soykırım kararı , 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Köy Enstitülerinin kuruluş günü…

ABD başkanı Biden’in Türkiye ile ilgili sözde soykırım kararı
Çok değer verdiğim arkadaşım yazar Sayın Yılmaz Dikbaş, her zaman benim özellikle uluslararası ilişkilerde öngörülerime çok güvenirdi bu kez de bana Biden in 24 Nisan günü ne söyleyeceğini sorduğunda, “Kesinlikle soykırım demeyecektir” demiştim…

Yanıldım, Biden “Soykırım” dedi…

Benim yanılmamın nedenlerini şöyle sıralayabilirim:

a) Yaklaşık bir ay geriye gidelim; Alaska’da yapılan Amerika Dışişleri Bakanı Bilinken ile Çin Dışişleri
Bakanı Wang Yi karşı karşıya geldiler. Bilinken in Çin devletinin Uygur bölgesin de soykırım yaptığı iddialarına Çin Dışişleri Bakanı çok sert yanıt verdi… ABD’nin o coğrafyanın gerçek sahibi Kızılderilileri nasıl yok ettiğini daha sonrada zencilere soykırım uyguladıklarını ve son yüzyılların en soykırımcı devleti olduğunu yüzüne çarptı.

b)  Benim de işte bu nedenlerle soykırım denildiğinde aklıma daima ABD gelir. Bu yüzden Biden’in soykırım diyemeyeceğini tahmin ettim, yanılmışım…

c)  ABD hem Rusya hem de Çin ile küresel mücadeleye girmişken Türkiye gibi Ortadoğu’nun en önemli ülkesini gücendirmeyi göze alamayacağını tahmin ettim yanılmışım.

d ) ABD sözde demokrasi ülkesi gibi geçinir ama aslında askeri bir devlettir yani özellikle dış siyasette kararları Pentagon yani ABD derin devleti verir diye düşünmüştüm.

Son yorumlarım:
Her imparatorluk bir gün çöker.
Mesela Osmanlı imparatorluğu çökerken hangi padişahlar vardı: iktidarda kalmak uğruna ülkelerine ihanet ettiler… Yedi yüz yıllık Osmanlı tarihe karıştı…

Roma imparatorluğu çökerken son imparatorlardan Caligula atını senatör yapmış ve atının boynuna, inciler dizmişti Roma yıkıldı…

ABD imparatorluğu çökerken Biden gibi bir adamı başkan seçerler, ABD egemenliğinin sonunu getiren başkan olarak anılacaktır…

ABD Başkanı Biden’in 1915 olaylarını soykırım olarak tanımlamasının öne çıkması…
Aslında bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını yazmak isterdim. Niçin 23 Nisan’ın tatil yapıldığını ve bazı valilerin kutlanmasını yasakladığını bazı şahısların atamızı küçümseyen sözlerini yazmak isterdim.

Büyük önderimiz Mustafa Kemal ATATÜK’ün gerek ulusal gerekse uluslararası alanda büyüklüğü karşısında bir sivrisinek kadar önemsiz olanlardan söz edeyim isterdim.

Bazı yetkililerin türlü bahanelerle kutlamalara engel olma gayretlerine rağmen halkımız bu yasakları çok yerde aşarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını coşku ile kutlamıştır.

Ben bugün Köy Enstitülerinin kuruluş gününü kutlamak isterdim ve hep düşünmüşümdür, karşı devrimciler köylerimizin aydınlanmasını kendi çıkarlarına uygun görmedikleri için kapatılmasına sebep olmasalardı ve Anadolu aydınlanması olan Köy Enstitüleri kapatılmasaydı, yobaz, şeriatçı, tarikatçı güçler bu yüzyılda ülkemizde bu kadar etkili olabilirler miydi?

Eski yazılarımı ve televizyon programlarımı gözden geçirdim; yaklaşık 40 yıldır “sözde Ermeni soykırımı” ile mücadele ediyorum… İzmir Karşıyaka Atakent’te yapılan şehit diplomatlar anıtının yapılmasında çok önemli katkım oldu.

İşte bu nedenledir ki 24 Nisan için ABD başkanının ne diyeceğine yoğunlaştım…

Yaşamım boyunca hiçbir zaman Atlantikçi AB’ci olmadım ve onlara asla güvenmem.

Sonraki yazımın konusu batılı sözde uygar ülkelerin Afrika’yı nasıl soydukları olacak…

Yazımı kapatmadan önce acı bir haber vereyim, biliyorsunuz benim yazılarımı her zaman titizlikle inceleyen ve yazılarımı resimlerle besleyen değerli arkadaşım (hatta öylesine anlamlı resimlerle değerlendiriyor ki her resim bazen on sayfalık habere bedel)

Değerli dostum Sayın Osman Akbaşak bir kaç gün önce kardeşini kaybetti. Kendisine baş sağlığı diliyorum.  Ben de benden iki yaş büyük ağabeyim gazeteci Saruhan Ayber’i kaybetmiştim, kardeş kaybının ne olduğunu biliyorum.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Sayın Osman Akbaşak son yıllardaki yazılarımı topladı. İlgilenen dostlarım şuradan ulaşabilirler:
http://www.osmanakbasak.com/Konuklarim/Orhan_Ayber/Orhan_Ayber_Yazilar.htm

Bir cevap yazın ya da yorumda bulunun