Uğur Mumcu ve Halit Çelenk

Değerli kardeşim Mustafa Balbay’ı rahmetli Uğur Mumcu’nun yaşamını konu alan kitabı için kutluyorum… Ülkemizin çok değerli yeri doldurulamayan aydınları… Sayın Balbay, onlarla ilgili daha çok kitaplar yazacaktır. Üç yiğit fidanımızın avukatı sayın Halit Çelenk’i rahmetle anıyorum… Onlarla ilgili çok önemli anılarım var.

Yıl 1982 İzmir inşaat mühendisleri odası başkanlığı görevini yapıyordum. Avrupa birliği
ülkeleri tek taraflı propaganda ile yapılan anayasa ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kabul etmeyeceklerini bildirdiler.

Evren faşist rejiminin insan haklarının ihlalleri nedeni ile 5 Avrupa ülkesi (Fransa, Hollanda, İsveç, Norveç, Danimarka), Türkiye’ye Karşı dava açmak için 1/7/1982 tarihinde Avrupa İnsan Halkları Mahkemesine başvurdu.

Ülkemiz yavaş yavaş parlamenter rejime dönmeye başlayınca 7/12/1985 tarihinde davayı geri çektiler,
fakat tek taraflı Seçim Propagandası’na karşın bir karşı muhalefet gerekiyordu; ortada muhalefet yoktu İşçi sendikaları hepsi kapatılmıştı. Sadece TMMOB biraz yaralı idi, onlar muhalefet görevini İnşaat Mühendisliği odasına devretti; genel merkezde İzmir şubemizi görevlendirdi, o gün İzmir şube başkanı olarak ben bu görevi üstlendim.

Arkadaşlarla toplandık kimler gelmeliydi? Sayın Uğur Mumcu ve Hukukçu Halit Çelenk de karar kıldık;
toplantı o zaman İzmir spor kulübü salonunda yapıldı. Konuşmacılar öylesine etkiliydi ki herkes duygulanıyor gözyaşlarını gizleyemiyordu.

Rahmetli Uğur Mumcu’nun şu sözleri ayakta alkışlandı, Bu MİLLETİ o beşibiyerdelere ezdirmeyeceğiz…
Kendisine yaklaşık 15 bin plaket verilmişti, denize atılsa belki bir kaç yıl denizde balık bile olmayabilirdi toprak kazıldı plaketler oraya gömüldü ve üstü kireçlendi, adına verilen 150 kadar okul, 200’den fazla meydan yüzlerce park isimlerinin hepsi kaldırıldı, adını hatırlatan artık hiçbir şey yok! Ama ülkemizin her yanında Uğur mumcu parkları var ve sonsuza kadar yaşayacak…

300’den fazla gencimize yapılan işkenceler ağlatılan ANAlar asla unutulmadı. ANAları ağlatanları tarih asla AFFETMEZ… Odamızın yaptığı bu tarihi toplantıda benim de payım olduğu için gurur duyuyorum… Saygılar…

Kenan Evren FAŞİZMİ‘nin Ülkemizi kasıp kavurduğu yıllar… 7 kasım 1982 referandumunda şaibeli bir şekilde yüzde 90’ların üstünde evet oyu ile 7 yıllık süre için cumhurbaşkanlığı sıfatnı aldı..

Bir Cevap Yazın Ya Da Yorumda Bulunun