Saudi Arabia Anılarım (3)

Bir gün şirket aracı Cidde’ye gidecekmiş, şoför bizi de aldı. Otobana çıkarken sağda onlarca araç bekliyordu, Cidde’ye giderken benzin parası çıksın diye. Orada benzin 10 kuruş idi. 1.5 saatlik yol! Cidde’ye gittik. Deniz kenarına çektik arabayı. Geniş bulvarlı bir yol ve yol uzun ve bakımlı. Yolun altı uzun park ve deniz.

Yürüyoruz, çünkü parkta oturma bankları yok. Oturalım çimenlere dedim ki Araplar da oturmuştu. “Çimen koparsana.” dedi arkadaş. Koparırken çimler havaya kalktı. Plâstik halı gibi imiş. Güldük..

Sahilin 100 metre gibi açığına Mendirek yapmışlar, 500 metre de uzunluğu var. Bizden tarafta 5,6 metrelik boydan boya duvar var. Arka taraf görünmüyor. “Bu duvar ne?” dedim. “Arkada villalar var, aynı duvar öbür tarafta da var ve villalar arasında da aynı duvar var.” dedi. Şaşırdım; “Bunlar duvara mı bakıyorlar, denizi görmeden?” dedim. Arkadaş güldü. “Denize girmez Araplar, 4. duvara bakarlar.” dedi. Yine gülmeye başladım. Yürüyoruz.

Birden yüksek sesle ezan başladı. “Cami mi var burada da?” deyince, Arkadaş gülerek; “Seyyar Cami gelmiş. Hemen yola çıkıp namaza başlayalım.” dedi. Yukarı yola bir otomobil gelip durmuş, iki tane hoparlör tepesinde. Millet arabaya gitmeye başladı. Bizde mecburen gittik. Arabanın arkasında namaz kılıp, arabaya Secde ettik.

Alman Kruup firması denizin ilerisine devasa bir fıskiye kurmuş. Suları 60-70 metreye kadar fışkırtıyor. Onu seyrettik.

Bizim büyük elçiliğe de uğrayıp şirket evraklarını yaptırdık birinci memura. “Burası nasıl bir ülke. Nasıl yaşıyorsunuz?” deyince; “Abi üç defa geri gitmek istedim. göndermiyorlar. Çıldıracağım!” dedi. Göreve gidenler hemen dilekçe verip dönmek istiyormuş.

Akşam oluyordu. Çok güzel ve büyük Türk restoranı vardı. Yemek yedik. Bir de AVM’yi gezelim dediler. AVM’nin otoparkına girip park ettik. İndim arabadan. Sağımda solumda park etmiş arabaların motorları çalışıyor. “Neden çalışır bırakmışlar?” deyince “Sıcak bir yer burası. Klimayı ve motoru açık bırakırlar.” dedi. Adam ailesi ile gece AVM gezecek 4-5 saat benzin yakıyor. “Çalmazlar mı?” deyince güldü ve “Kimse bileğinin kesilmesini istemez.”dedi.

AVM ye girdik. Dolaşıyoruz. Orada mağaza ve dükkânlar çok büyük. Kardeşimin eşi de yanımda. Arkadaş geline “Aman dikkat et. Saçları görünmesin. Burada mühendisimizin eşinin saçı göründü diye, kafasından türbanı çekip makasla saçlarını kesmişler!” dedi.

İçeride de polis-cevazat-dolaşıyor. Cidde’deki Türk restoranına Kadın alıyorlardı da rahatça yemek yedi gelin.

Bu günlük bu kadar. Orada her geçen zamanımda hiç tuaflıklar son bulmadı…

Not; Bu yazımın önceki serilerini okumak için bloğuma buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın Ya Da Yorumda Bulunun