Kanlı Tekerler

Tekerlek icat oldu, yollar yapıldı. O günden beridir, doğanın kanunu bozuldu. Bir kuş dahi uçmamalı yolda! Araçların camını bile anlamaz onlar. Çünkü, onlar kuzenlerinin anlamayacağı teknolojileri üretecek ne kapasiteye sahip ne de beceriye. Yollar da bazen ummadıklarımıza götürdü bizleri…

Araçlar, acil hasta yetiştirircesine neden çok hızlı kullanılır? Hele bazı araçların tekerleri can alır. Kaç hayvanı ezmişlerdir, kaç insanın canına mal olmuşlardır, hatta kimileri kendi ölümlerini hazırlamıştır; bir de yakınlarının zarar görmesine ya da hayati sonlarına sebep olanlar vardır.

Asfalta bakarsınız önce olay yerinde kan olur, daha sonraları o kanın birazı buharlaşır birazı da yoldan geçen başka tekerlere bulaşır. Tekerlere bakarsanız da o kadar siyaha bürünmüştür ki ne kadar kırmızı kana bulaşsa da seçemezsiniz! Kararan hayatlar gibi kırmızısı çok ama simsiyahtır.
Birkaç gün sonra ise, sanki asfaltta hiç olay yaşanmamıştır. Asfalt sinesine, tekerler de milimetrik derinliklere sünger misali masum kanı çeker.

Geçenlerde bir tavşanı, sabah iş başlama saatlerinde ezilmiş olarak yolda gördüm. Cırcır böcekleri öyle öterek durdular ki! Yüreğim ağıt!

Birçok yakınımı aşırı süratli araçlardan kaybettim! Sayısız hayvan cesedine asfaltlar da tanık oldum.

Bu hız neden?

Sürücüyü sanarsınız ki dakikada milyonlar kaybediyor! Yetişmeli bir yerlere!

Bana göre aşırı sürat yapan kimseler ataletli insanlardan oluşuyor.

Hem tembel hem katil hem düşüncesiz hem vicdansız; bu sınıf!

Hangi ceza temizler bunca kanı? Hangi teker temizlenir? Hangi asfalt görüntüsünü unutturacak?

Gidenler ayrı dert, kalanları ayrı!

Bir tavşanın bile yavrularına sorumluluğu olduğunu unutmayalım.

Keşke araçları kullanmayıp mesafelerimizi yürüme yakınlığına ayarlasak ya da insanlık ehliyeti olsa, ehliyeti olmayanın sınırları daralsa…

Bir ihtimal daha var da buna birçok çevreciye kadar karşı çıkar; yolları kaldırsak, doğaya karışsak…

Olmayacak dua,

Yazmadan yapamadım ama…

Bir Cevap Yazın Ya Da Yorumda Bulunun