İnşaat Mühendisliği

Öncelikle üyesi olmaktan onur duyduğum odamızın, kuruluş yıldönümünü içtenlikle kutlarım.

İnşaat Mühendisleri Odasını, içinde bulunduğumuz yıl ülkem için çok önemli görev ve sorumluluklar bekliyor.Şimdi bu görevlerden söz edelim:

a) İstanbul’da uzmanlara göre büyük bir deprem bekleniyor. Sadece bu şehirde öncelikle, 120.000 ilkokul yeni yönetmenlikler göre yeniden yapılacak.

b) Son iklim değişikliği ve kuraklık dünyamızda yeni meslekleri ön plana çıkmasına yol açmışsa; bizim ülkemizde ise öncelikle, iklim değişikliği ve kuraklıkla ilgili mühendislik mesleğinin görev ve sorumluluklarından bahsetmeliyim.

c) İç Anadolu’daki kuraklığı çözmek görevi inşaat mühendisliğinin en önemli görevi olarak görüyorum. İç Anadolu bölgemiz şimdi, tüm dünyaca stratejik ürün kabul edilen buğday ürünü için hayati bir önem taşıyor. Özellikle; Karadeniz havzasından yağan ve orada yaşayan yurttaşlarımızı sıkıntıya neden olan bu suları, İç Anadolu’ya getirme görevi inşaat mühendisinin görevidir.

d) Ülkemizin neresinde olursa olsun yeniden yapılacak tüm yapılarda depreme dayanaklı yapılar yapılması görevi inşaat mühendisliğinin görevi olmalıdır.

e) Anadolu’da gerek rüzgâr enerjisi, gerekse güneş enerjisi panelleri ile diğer meslek odaları ile birlikte sorumluluk almalıdır.

f) Aslında sayın iktidar yetkililerine şunu söylemek isterdim; “Bugün ülkemizin en önemli sorunu olan işsizlik konusunda, yaklaşık 500 bin kişilik nitelikli işgücü potansiyeli taşıyacaktır.”

g) Bir de konut kooperatifleri nedeni ile bozulan imajının gerçek tarım kooperatiflerinin kurulması gerekmekte-dir. Bu konu da kardeş odalarımızdan ziraat mühendisleri öncülüğünde gerçekleşmelidir.

Son sözlerim; önümüzdeki yıllarda inşaat mühendislerini çok önemli görev ve sorumluluklar bekliyor.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Sayın Osman Akbaşak son yıllardaki yazılarımı topladı. İlgilenen dostlarım şuradan ulaşabilirler.

Bir Cevap Yazın Ya Da Yorumda Bulunun