İlkay ‘Bey’ Özür Dilerim (!)

Adım İlkay. Çünkü, babam küçük yaşlarından evlenene kadar tanıştığı veya duyduğu tüm İlkay ismine sahip olanların; çok zeki ve çok çalışkan olduğunu fark etmiş. Demiş ki, kızım olursa adını İlkay koyacağım. Babamın ilk çocuğu olan ben, öyle tesadüf etmişim ki kalbinin temizliğinden ve dileğinin içtenliğinden olsa gerek; senenin ilk ayı olan Ocak’ta doğmuşum. Hemen nüfusuma mutlulukla adımı İlkay olarak yazdırmış sağ olsun. Adımı çok seviyorum. Yine dünyaya gelsem yine adımın İlkay olmasını isterim.

Yunanca ve Arapçayı birleştirmek ile İlkay ismini erkekte kullanmak mümkün demişler, bir de yakışıklı adam diyerek güzelleme yapmışlar 🙂 

Fakat ülkemizde adımı erkekler daha çok adımı kullanıyor. Oysa, ‘ay’ kelimesi çoğunlukla ülkemizde kadınların isminde bulunur. Misal; Aysel, Ayfer, Aynur, Şenay, Sonay, Gülay, Nuray…vs. İsim konusunda açıklama yapan arama motorlarındaki sitelere bakarsanız, İlkay ismini erkekler için önerdiklerini okuyacaksınız. Oysa, İlkay ayrıca Hilal anlamına da gelir. Hiç, Hilal Bey dediğiniz oldu mu?

İlkay adını kullanan erkeklere de saygı duyuyorum, çünkü isim seçme haklarını kullanamadılar. Babam gibi aileleri isimlerini seçmiştir. İlkay beylere çok içten saygılar, onları kırmak için bu yazımı kaleme almadım.
Sonuçta, Beyhan ismini kızlarımıza veren neslimizi nasıl eleştireyim… Ve daha nicesi…

Erkekler de kullanıyor adımı, yalnız Ocak ayı doğumlu olmalarını öne sürerek kendilerini savunabiliyorlar.

Bazı zaman sosyal medyada profil resmim Türkan Saylan olsa da İlkay Bey diyorlar. Ben de kadın olduğumu ilettikten sonra ekliyorum; ailem mert olmamı istemişler sanırım. Zaten, başka türlü birçok erkekten daha mert olduğumu da açıklayamıyorum.

İlkay, ne siyasete uyar ne de dine uyar; İlkay, ne küçük ünlü ne de büyük ünlü uyumuna uyar; İlkay, özgün doğar.

Her mevsim Ocak’ı tüten İlkay’ım.
Ocak ayına girerken bu ayda bebeklerini bekleyen çiftlere önerim, oğlunuza İlkay ismini vermeyiniz; kızınız için harikulade bir isim olarak İlkay’ı seçiniz ki ülkemizde İlkay adını kullanan çoğunluk doğru ismi kullansın.

Birçok İlkay ile tanıştım, yani adaşlarımla. Hepimizin o kadar çok ortak paydası vardı ki anlatamam. Biraz bu konuda aktarım yapmak istiyorum.

Kimileri yalnızca perdeyi görürken, biz Everest’ten bakarcasına; görmediklerinizi görürüz.

Genellikle, Ocak ayında doğmuş olan İlkaylar Oğlak burcudur. İsmin başındaki ‘ilk’, birçok şeyde ilk olma isteği uyandırıyor. Örneğin örnek olmak, saygın olmak, bir şeyi ilk keşfeden insan olmak ya da bazı konularda en iyi başarıya sahip olmak gibi. Bir de İlkayların ortak özelliğine bakacak olursanız, çoğunlukla evin ilk çocuğudur. Bu sebeple, en çok ‘anamın ilki olacağıma dağda tilki olaydım’ atasözünü çok söylemiş olabilir (ki ben çok söyledim) ve kardeşlerine sorumlu ve örnek olmak isterler.

İnsan, öğrendikçe yaşar; ilkemizle, yaşamaya çalışıyoruz.

İlkayların isim analizlerinden uyumu da kendilerinde karakteristik bir yakınlık sergiliyor olarak bulacaksınız.

Ay’a bakınca huzur dolmak da dahil… Hele, ayın hali ismimdeki gibi uyumdaysa; yani ay Hilal halindeyse her şey olumlu olacak gibi mesaj verirken, bana şanslı dönemde olduğumu hatırlatırmışçasına zaman. Hilale bir bakış ve anında bende bir gülümseme…

Kış çocukları olarak sıcak ortamları sever, sevgi dolu ortamları da yaratmayı çok severiz.

İlkay’ı söylerken doğru şekilde hitap ediniz, İl-kay hecelemesiyle söyleyiniz; aksi halde ilk-ay derseniz ‘a’ harfine şapka takarsınız…

Dip Not; kızınıza İlkay adını verirseniz bayrağımıza baktıkça bir güzelliği daha hissedeceksiniz.
İlkay, İlkay Hanım, İlkay abla, kızım İlkay, İlkay teyze, İlkay arkadaşım, Sn İlkay…vs
Okuduğunuz üzere, bana yapılan tüm hitaplarda; ne kadar Türkçeye uyumlu ismim var, anne ve baba adayları belki etkimde kalır. 🙂

***

Kendimce aklıma gelenleri ilettim, yazımı okuyan Oğlak burcu okurlarımıza ise, burcumuzu bir de benden okumak isterseniz diye sunma ihtiyacı duydum. Buradan ulaşabilirsiniz.

Meraklılar için okumak isteyenlere de bu konuda bazı yazı linklerini buraya bırakıyorum. Not, hiç birinden alıntım yok, hiç birini özgün bulmadım. Yalnız adımı çok güzellemişler, dayanamadım… 🙂

1- https://www.isimce.com/uniseks-isimler/ilkay-isminin-anlami-nedir-2998#ilkay-isminin-anlami

2-https://www.ismininanlaminedirx.com/ilkay-isminin-anlami-nedir-3440/

2 thoughts on “İlkay ‘Bey’ Özür Dilerim (!)

    1. Günaydınlar efendim, şeref verdiniz. Çok mutlu oldum. Hak yolunda adınızı çok güzel taşıyorsunuz.

Bir Cevap Yazın Ya Da Yorumda Bulunun