İklim Krizi ve Aşırı Değişkenlik Gösteren Hava Olayları

Öncelikle yaşadığım kentte birkaç gün önceki hava olaylarından söz edeceğim;

İzmir’imizin ilçelerinde bir hortum felaketi yaşandı. Çeşme ve Urla’da yüzlerce sera zarar gördü. Yine ilgililerin ifadesine göre her iki ilçede zarar 80 milyon lira civarında…

Benzer zararlar Antalya, Mersin, hatta hemen hemen ülkemizin her yerindeki; olumsuz hava şartlarından kaynaklanan kayıplara tanık oluyoruz.

Aşırı hava olayları tüm dünyamızı etkiliyor, fakat en fazla ABD ve Batı Avrupa zarar görecek gibi…
(Not; sanıyorum önümüzdeki günlerde İngiltere de yapılacak G7 toplantısının en önemli konusu, herhalde iklim krizi olacaktır.)

Tespitler: (Bu konuda bilimsellikten ayrılmayacağım.)

1) Bugünlerde dünyamızın başına bela olan salgın zenginlere yaradı, kapitalizme yaradı, gelir dağılımı iyice bozuldu. İklim krizi dünyamızda sosyalist devrimi tetikleyecek gibi geliyor bana.

2) Şimdi dünyada ve bu arada ülkemizde de Ay’a yolculuk veya Mars gezegenine gitmek gibi fantezilere tanık oluyoruz.

3) Yapacağımız tek görev yaşadığımız dünyayı kurtarmak! (Bill Gates bile İklim krizini en büyük tehdit olarak görürken, tüm bilim adamları da uyardı tehlike çok büyük.)

4) Uzay için ülkelerin ayırdığı kaynaklar yaklaşık 300 milyar dolar… Bu kaynak dünyayı tehdit eden tehlikeleri yok etmek için harcanmalı…

5) Ülkelerin silahlanma yarışına kesin olarak son vermeleri ve bu kaynakları dünyamızı kurtarmaya yönlendirilmeli. Ayrıca, savaş manevralarına son verilmelidir.

6) Tüm dünya ülkeleri Paris iklim sözleşmesine üye olmalı ve bu üyelerin sorumlulukları bağımsız kurumlarca denetlenmeli…

7) Dünyamızda bir daha hiçbir savaşın olmayacağı yeni bir barış ortamı oluşturulmalıdır. Bugün sadece küresel bir ortaklığın olduğu tek kıta Güney Kutup bölgesidir, bu kıtanın bütün zenginliği dünyanın ortak malıdır. ABD’nin de Rusya ve Çin gibi ülkelerin de hakları nüfusu birkaç bin olan ülkelerle eşittir…

Bu kıtada tüm dünya ülkeleri eşit hakka sahiptir, Bu nedenle emperyalist emellerle bir damla kanın akmadığı bir kıtadır.

ATA’mızın dediği, bugün çok daha önemli ve anlamlı.

YURTTA BARIŞ DÜNYADA BARIŞ…

Bir Cevap Yazın Ya Da Yorumda Bulunun