İğne İle Çuvaldız Mı Desek?

Gündem yoğun hangi birini dile getirsek? Dile getirip, liste yapsak sayfalara sığar mı? Sığmaz. Belki bir kaçını kendi gündemimize taşır, üzerine birkaç kelam edebiliriz. O halde madde bir deyip başlayalım.

  1. Kadın! Yüzyıllardır üzerinden akıl almaz polemikler yaratılan, onsuz yaşanamayan, onsuz doğulamayan, onsuz büyüyemeyen erkeklerin kadının önce karnına, sonra memesine, sonra sırtına binip ölünceye kadar kanını, iliğini sömürdüğü kadın. Söylemde baş tacı, eylemde kıç tıpacı………. Haklarını öğrenmeyip, kaderine razı olduğu sürece bu kısır döngü böyle devam edecek. Kadınların güç ve enerjilerini, birbirini yemeye, yok etmeye değil, haklarını öğrenerek birleştiremediği sürece değişim beklemek nafile yani. Kadınlar gücü; takıp, takıştırıp, giyinip, boyanıp, gösterişte değil, aklında, zekasında bulacak. Bilgisiyle, görgüsüyle donanacak. Bilecek ki; öğrendikçe özgürlüğün kapıları aralanacak, bilgi ile donandıkça güçlenecek. Sen doğurgan bir cins olarak eğiteceksin erkek çocuğunu. Kadın dediğin eğitimli olduğu sürece yetiştireceği yeni nesli şekillendirebilir. Şekillendireceksin ki; erkek sırf erkek olduğu için ezemeyecek kadını. Karşısındakini cinsiyetine göre değil, karakterine göre değerlendirecek.  Kendisini doğurana saygı gösterip, kız kardeşinin namusunun bekçisi olup, etraftaki kızları taciz etmeyecek. Sırf erkek olduğu için üstün görmeyecek kendini. Üstünlüğün bilgi ve görgü ile donanmış sağlam karakter olduğunu bilecek.

Kadınların yakasına, sırtına sülük gibi yapışanlara bakın/bakalım:

-Koca
-Boşanma sürecindeki koca
-Ayrılığı koca
-Nişanlı
-Eski nişanlı
-Erkek arkadaş
-Ayrıldığı erkek arkadaş
-Baba
-Ağabey
-Oğul
-Damat
-Kayınpeder
-Akraba
-Sapıklar……………….
Ve yorumu siz yapın.

  1. Erkek diye yüklenmeyin sizde üstlerine. Erkeksin eve bakacaksın, erkeksin her ihtiyacı karşılayacaksın, evin erkeği değil misin? Sen ne biçim erkeksin? Erkek dediğin….. vs gibi nice cümlelerle erkeklere yüklenen sorumluluklar altında ezilen erkekler de çok. Evin geçimi ve evin dışarıya karşı onurunun korunması erkeğin asli görevi. Ev ahalisinin tüm ihtiyaçlarını hatta isteklerini karşılamak zorunda bırakılan zavallı erkekler de var. Evine ekmek götüremediği zamanlar beli bükülen, çocuklarının okul gereksinimlerini alamadığı için göz yaşlarını içene akıtan nice erkek.  Ekonomik sıkıntılar yüzünden intihar eden erkek sayısını açın bakın isterseniz.
  2. Gelelim zurnanın zırt dediği yere. Dönüp, dolaşıp olay ekonomiye dayanıyor aslında. Ekonomik özgürlüğü olmayanın hiçbir özgürlüğü de olmaz, olamaz… Aslında durum bu kadar net. Yaşanan acı olayların pek çoğunun temelinde ekonomik yetersizlikler yatıyor. Psikopatları ayrı tutarak şunu söylemek istiyorum. Aklı başında her insan, normal koşullarda ne şiddete başvurur, ne bir başkasının sırtından geçinmeye çalışır. Aklı başında her insan önce kendine yetmeyi, kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmesi gerektiğini de bilir, bilmelidir. Din, dil, ırk, mezhep, cinsiyet gibi ayrımlar kişiliksiz, bilgisiz insanlara özgüdür. Evrimleşmiş bir insan için önce Can gelir. Can taşıyan tüm varlıklara hak ettikleri saygıyı, sevgiyi ve gereken ilgiyi gösterir. Ve her insan kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmeli, karşılıksız ve koşulsuz sevginin evrendeki en yüce duygu olduğunu anlamalıdır.

Sevgiyle ve dostça kalın. Kendinize ve keyfinize iyi bakın.

Bir Cevap Yazın Ya Da Yorumda Bulunun