Heiko Maas – Çavuşoğlu Görüşmesi

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanımız Sayın Çavuşoğlu’nun konuğu oldu.

Yapılan toplantıda benim için şu konular önemliydi:

a) ABD ile Almanya ilişkileri Biden’la iyileşecek!!!

b) Maas; ABD ile ortak bir Marshall planı üzerinde çalışılması önerisinde bulundu (İkinci Dünya Savaşı sonrası ülkemize çok zarar veren ABD’yi küstahça savunuyor gibiydi).

Maas’ın bu toplantıdaki yaklaşımları ülkemizin çıkarlarıyla bağdaşmıyor. Yunanistan ve tanımadığımız Güney Kıbrıs Rum yönetimine arka çıktı gibi bir izlenim edindim.

c) Toplantıyı izleyen birçok basın mensubu vardı. Onlardan şu soruyu beklerdim. “Sizin ülkeniz Bergama’dan ZEUS SUNAĞI’nı kaçırdı (Ben bu sunağın kaçırılışını yüzyılın en büyük soygunu olarak görüyorum). Bu ayıbı daha fazla taşıyamazsınız… O sunağı sahibi olan TÜRKİYE CUMHURİYETİ topraklarına iade edin… Pek çok Afrika ülkesi çalınan tarihi eserlerini Hollanda Belçika gibi ülkelerden söke söke geri aldılar.”

Not: Sunağımızın ülkemize geri geleceği günleri göremeyebilirim; ama daha sonraki kuşaklar, bu sunağın iadesine tanık olacaklarına inanıyorum.

Bir de şöyle bir önerim var; Sayın Sefa Taşkın bu konuyla ilgili yazacağınız küçük kitaplarla çocuklarımızı aydınlatır ve uyarırsanız çok iyi olur.

Bir Cevap Yazın Ya Da Yorumda Bulunun