Din İhtiyacı Nasıl Meydana Geldi?!.

Dinler tarihinden bağımsız öznel fikirlerimi sizlere iletiyorum.

İnsanlar çoğalmaya başlayınca aralarında menfaat çatışmaları başladı. Vücutça güçlü olanlar diğerlerini ezmeye başladı. Bunları durduracak bir mekanizma ve akıl yürütme yoktu. Zayıf olanlar daima kaybediyordu. Zamanla düşünmesini öğrenen insan, çareler aramaya başladı. Birkaç kişi bir arayış gelip fikirler oluşturmaya başladılar. Bazen sayısal üstünlüğün gücünü keşfedip ufak zaferler elde etmeye başladılar.

Fakat yeterli değildi. Evrimleşmeyi biraz daha gelişenler, insanların karanlıktan ve göremediği varlıklardan korktuğunu fark etti. Bunu kullanarak hikayeler uydurup diğerlerini korkutarak baskı altına almayı öğrendiler. Daha iler ki zamanlarda, diğer insanlar da bu olguyu şahsi menfaatleri için kullanmaya başladı.

Peygamberler ve dinler devri başladı. Yazının da bulunması ile din olgusu başka bir boyuta aşama yaptı. 4 kitap oluştu. Hepsi bir öncekinin gelişmişi ve takipçisi idi. Allah korkusu ve cennet cehennem olgusu da bulununca insanlar değişmeye başladı. Böylece artan nüfus ile insanları toplu halde baskı altına başladılar. Birleştirici olduğu söylenen Dinler, birbirleri ile savaşmaya başladı. Son aşamada mezhepler arası çatışmalar oldu (Halen devam ediyor!) Peygamber olduğuna inanılan insanlarda, bir gün önceki olayları düşünerek yeni fikirler (Menfaati için. Ayetler gibi!) ortaya attılar. Ve bugünlere geldik.

Dinin hiç de bir faydasının olmadığı ve aksine insanları düşman kamplara ayırdığını gördük. (Dünyada henüz azınlıkta da olduklarını bilseler de sayıları artıyor.) Meselâ: Allah bizi yarattı. Alın yazımızı yazdı ve dünyaya sınava yolladı. Alın yazımızı yazdı ve ne yapacağımız biliniyorsa, sınavın anlamı ne? O; ol deyince olursa, bizim yanlış eylemlerimiz için OLMAZ diyebilirdi! Dünyaya her hangi bir şekilde engelli gönderilen ve ömür boyu zor yaşayan zavallı insanların günahı ne. Neyin sınavı?!. Gelmeden önce öbür tarafta günah işleyip de buraya günahları ile mi gönderiliyorlar. İbadet edince hangi sorun çözüldü?!.

Din sadece din adamlarının ve siyasetçilerin işine yarıyor.

Bir Cevap Yazın Ya Da Yorumda Bulunun