Başlangıç

Yıl 1987 Uşak Ticaret Lisesi. Edebiyat en çok sevdiğim dersti. Sınavlardan 100 alırdım. Akif öğretmenim bana edebiyat öğretmeni olmalısın derdi. Okulumuzun edebiyat köşesine kompozisyon yazmamı isterdi. Hiç yazmadım. Kimsenin okumayacağını bildiğim için gereksiz görüyordum. Divan Edebiyatı’na özel ilgim vardı. Öğretmenimiz o ders işlenecek bir şiiri “Kim açıklayacak” dediğinde benim parmak hemen havada olurdu. O yılların sözlü notlarını bilenler vardır. Öğretmen bir hafta önceden haber verir.

– Haftaya sözlü yapacağım iyi çalışın!

Öğretmenin sözlü tarzını hepimiz biliyoruz. Fuzuli ya da Nedim’den bir şiirin açıklaması. Yahut şiirin aruz ölçüsü.

Öğretmenin zayıf noktası vardı. Hayata karamsar bakan öğrenci. Ben bir kez hayata olumsuz bakışımdan bahsetmiştim. Bu konuda konuşma yaparak bir ders bitmişti. Sözlü olacağız ve arkadaşların çoğunluğu korkuyor.
-Sana umut aşılamak için öğretmen bir dersi harcadı. Lütfen bu ders başında da karamsar bak hayata sözlüden kurtulalım.

Gençlik işte yaptım. Bu sefer daha ağır karamsar sözler söyledim. Kıyamam öğretmen iki ders üst üste olan dersi motivasyon ile geçirdi. Şimdi nerde böyle öğretmen değil mi?

Sözlü kaldı haftaya. Hafta bu çabuk geliyor. Yine arkadaşlardan aynı terane. Tabi boşboğaz birisi bir hafta önceki tiyatroyu başka sınıftan arkadaşına anlatmış. Kulaktan kulağa derken Akif öğretmenin kulağına da gitmiş. Sınıfa girer girmez beni dersten atmıştı

– Arkadaşlarını sözlü sınav yapacağım sen dışarı çık ☺️.

Edebiyatı çok severim. Çok iyi okuyucu ve yorumcuyumdur. Yıllar önce bir edebiyat sitesine üye olmuştum. Orada yazılan şiirleri, makaleleri, anıları, gözlemleri okumak bana terapi oluyordu. Üyeler ile sanaldan arkadaş olduk. Yoğun ve yorucu iş hayatımın mesai bitimi sonrası nefes aldığım başka bir mevsim gibiydi. Hep yorum yaptım hiç yazar olmayı denemedim. İlk kez yazıyorum. Başlangıç yani.

Sevgiler saygılar.

2 thoughts on “Başlangıç

  1. Öğrenciler biraz üst düzey olunca, işgüzarlık yapmaya, öğretmenle uğraşmaya başlarlar. Kendi başımdan pay biçiyorum

Bir Cevap Yazın Ya Da Yorumda Bulunun